هشدار امنیت ملی به طالبان: انتقام حمله سمنگان را می‌گیریم

۸صبح، کابل: ریاست عمومی امنیت ملی اعلام کرد که گروه طالبان در تبانی با «تروریستان خارجی» حمله بر ریاست امنیت ملی سمنگان را اجرا کرده است و در پاسخ به آن تمامی نیروهای عملیاتی و قطعات رزمی این ریاست برای انتقام‌گیری در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند.

این ریاست هشدار داده است که به زودترین فرصت حملات انتقام‌جویانه را برای سرکوب و «قلع و قمع» کردن گروه طالبان و دیگر تروریستان خارجی اجرا می‌کند.

گروه طالبان روز گذشته بر ریاست امنیت ملی سمنگان حمله کرد. در این حمله ۱۲ نیروی امنیت ملی و ۶۳ نفر دیگر به شمول نظامیان و غیرنظامیان کشته شدند. مهاجمان گروه طالبان ابتدا یک موتر بمب‌گذاری شده را در نزدیکی ساختمان ریاست امنیت ملی سمنگان انفجار دادند و سپس وارد ساختمان شدند.

اعلامیه امنیت ملی در پیوند به این حمله روز سه‌شنبه، بیست‌وچهارم سرطان، یک روز پس از این حمله نشر شد. امنیت ملی گفته است که طالبان با اجرای این حمله و گرفتن مسوولیت آن نشان دادند که به موازین حقوق بشری و تعهدات بین‌المللی خودشان پای‌بندی ندارند.

امنیت ملی گفته است که طالبان از آغاز مذاکرات و امضای توافق‌نامه صلح حملات علیه غیرنظامیان را شدت بخشیده است.

این ریاست گروه طالبان را متهم کرده است که از تعهدات بین‌المللی خود عدول کرده است و به هیچ یک از آن‌ها پای‌بند نبوده است.

در اعلامیه امنیت ملی آمده است که طالبان حملات‌شان را با گروه‌های تروریستی به شمول شبکه القاعده به صورت مشترک برنامه‌ریزی می‌کنند.

ریاست عمومی امنیت ملی تعهد کرده است که از هیچ تلاشی برای جلوگیری از «پایمال شدن خون مجروحین و شهدا»‌ی حمله سمنگان دریغ نخواهد کرد.

این ریاست به مردم نیز اطمینان داده است که به هیچ گروهی اجازه نمی‌دهد تا ارزش‌ها و دست‌آوردهای جمهوری اسلامی افغانستان را نابود کند.

حمله طالبان در سمنگان واکنش‌های گسترده را به همراه داشته است. رییس جمهور غنی این حمله را «جنایت‌کارانه و ضدبشری» خوانده و گفته است که روند صلح را آسیب می‌زند. عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی نیز واکنش مشابه داشته است.

خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان این حمله را نقض تعهدات طالبان برای کاهش خشونت توصیف کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن