امنیت ملی از کشته‌شدن یک عضو برجسته القاعده و یک فرمانده طالبان در پکتیکا خبر داد

۸صبح، کابل: ریاست عمومی امنیت ملی اعلام کرد که نیروهای ویژه این ریاست با اجرای یک عملیات هدف‌مند یک عضو برجسته شبکه القاعده و یک فرمانده طالبان را در ولسوالی گیان ولایت پکتیکا کشته‌اند.

در اعلامیه ریاست عمومی امنیت ملی که روز سه‌شنبه، دهم حمل نشر شد، از عضو شبکه القاعده به نام «دولت‌بیگ تاجیکی مشهور به ابومحمد التاجیکی» یاد شده است. او عضو شبکه القاعده در شبه قاره هند بوده است.

در این اعلامیه از فرمانده طالبان به نام «حضرت علی مشهور به حمزه مهاجر» یاد شده است که باشنده‌ اصلی وزیرستان پاکستان بوده است.

امنیت ملی این دو تن را از طراحان اصلی حملات مشترک پیچیده، خونین و بزرگ طالبان و القاعده عنوان کرده‌ است.

در اعلامیه ریاست عمومی امنیت ملی از این دو تن به عنوان اشخاص ارتباطی شبکه القاعده و گروه طالبان یاد شده است. این دو تن مسوولیت تجهیز و تمویل گروه طالبان را بر عهده داشته‌اند.

واپسین اقدام این عضو شبکه القاعده و فرمانده طالبان مشورت‌دهی برای اجرای حملات گسترده بهاری به طالبان خوانده شده است.

امنیت ملی، برنامه ابومحمد تاجیکی و حمزه مهاجر در افغانستان را فراهم‌کردن سلاح‌های پیش‌رفته و آموزش نظامی به طالبان در ولایت‌های غزنی، لوگر و زابل عنوان کرده است.

 در اعلامیه ریاست عمومی امنیت ملی آمده است که افراد نامبرده وظیفه آموزش نظامی به جنگ‌جویان گروه طالبان را داشتند و در تلاش گسترش این برنامه در سایر قرارگاه‌های طالبان بوده‌اند.

آن‌چنان که امنیت ملی اعلام کرده است، محل فعالیت این افراد در غزنی تثبیت شده بود، اما هنگامی که قصد رفتن به ولایت پکتیکا را به هدف تمویل و تجهیز جنگ‌جویان طالبان را داشتند، کشته شدند.

 امنیت ملی گفته است که خلاف ادعاهای گروه طالبان مبنی بر قطع روابط با القاعده، این سومین عملیات هدف‌مند است که بعد از امضای توافق‌نامه دوحه در آن اعضا و رهبران ارشد القاعده در پایگاه‌های طالبان هدف قرار گرفته است.

طبق توافق‌نامه دوحه طالبان، باید روابط خود را با القاعده قطع کنند. این گروه متهم به حفظ این روابط شده است. گروه طالبان اما درباره اظهارات تازه امنیت ملی چیزی نگفته است.

دکمه بازگشت به بالا