امنیت ملی اظهارات مولوی انصاری را بررسی می‌کند

۸صبح، کابل: حمدالله محب می‌گوید که به امنیت ملی وظیفه سپرده شده است تا ابعاد استخباراتی اظهارات مولوی مجیب‌الرحمان انصاری را بررسی کند؛ زیرا ممکن است این اظهارات با استخبارات منطقه پیوند داشته باشد.

مشاور امنیت ملی روز شنبه، دوم حوت در یک نشست خبری گفت که استخبارات منطقه در حوزه غرب کشور فعال است و احتمال زیاد دارد که اظهارات مولوی انصاری به موضوع منطقه‌ای ربط داشته باشد.

مشاور امنیت ملی گفت، هر کسی که مردم را ضد نظام تحریک کند، «باغی» است.

محب اظهارات مولوی انصاری را خلاف اجماع دیدگاه عالمان دین جهان اسلام درباره جنگ افغانستان خواند؛ زیرا به گفته او، همه عالمان دینی در سراسر جهان اسلام به استثنای یک کشور، جنگ افغانستان را غیرمشروع خوانده‌اند.

او ابراز امیدواری کرد که عالمان دین به این اظهارات پاسخ بدهند.

نشست خبری مسوولان ارشد امنیتی

احمدضیا سراج، رییس عمومی امنیت ملی در این نشست گفت که در پیوند به اظهارات مجیب‌الرحمان انصاری مطابق قانون عمل خواهد شد.

به گفته او، مولوی مجیب‌الرحمان انصاری خلاف تمام ارزش‌ها پا را فراتر از قانون گذاشته است و دولت مشروع را به چالش کشیده است.

به دنبال سخنان مولوی مجیب‌الرحمان انصاری، خطیب مسجد گازرگاه هرات، که حضور در نظام افغانستان را «گناه کبیره» خوانده بود، سیدوحید قتالی، والی هرات، می‌گوید هرات جایی برای تولید داعش نیست.

سخنگویان ارگ ریاست جمهوری نیز در واکنش به سخنان انصاری گفته‌اند که صحبت علیه نیروهای امنیتی و نظام کنونی «گناه بزرگ» است.

اظهارات مجیب‌الرحمان انصاری واکنش‌های گسترده را در پی داشته است. بسیاری‌ها از حکومت خواسته است که علیه او اقدامات قاطع را روی دست گیرند.

او از چهره‌های جنجالی در ولایت هرات است که اظهارات او در گذشته نیز واکنش‌برانگیز بوده است.

انصاری پیش از این نیز در مصاحبه‌ با رسانه‌ها اعلام کرده بود که «حدود شرعی» را بر افراد اجرا کرده و برخی‌ها را نیز به دلیل آن‌چه او سرپیچی از حدود شرعی خوانده، شلاق‌ زده است.

در گذشته فعالان مدنی از دادستانی کل و نهادهای عدلی و قضایی خواسته بودند که انصاری را مورد پیگرد قرار دهند.

دکمه بازگشت به بالا