امنیت ملی: چهار خبرنگار بازداشت شده در قندهار در صدد پاک جلوه دادن گروه طالبان بودند

۸صبح، کابل: ریاست عمومی امنیت ملی در مورد چگونه‌گی بازداشت چهار خبرنگار در ولایت قندهار وضاحت داد.

این ریاست روز یک‌شنبه، دهم اسد، با نشر خبرنامه‌ای گفته است که بسم‌الله وطن‌دوست مسوول رادیو «دملت غژ»، قدرت‌الله سلطانی و محب‌الله عبیدی کارمندان این رادیو و ثناءالله صیام، خبرنگار شینهوای چین در خانه جنرال عبدالرازق با شماری از سران طالبان به شمول ملا گل آغا، مولوی منظور، مسوول استخبارات گروه طالبان، جنرال مبین و فیض‌الله دو تن از کارمندان سازمان استخبارات پاکستان، ملا یعقوب عمری فرزند ملا محمد عمر مسوول نظامی گروه طالبان دیدار و مصاحبه‌ اختصاصی کرده‌اند.

امنیت ملی در این خبرنامه افزوده است که هدف از این دیدار و مصاحبه قباحت‌زادیی و منزه‌ جلوه‌دادن گروه طالبان بوده است. طبق معلومات امنیت ملی، خبرنگاران بازداشت شده در تلاش چشم‌پوشی از اعمال «ضدانسانی این گروه تروریستی» در ولایت‌های مختلف از جمله حادثه اسپین‌بولدک قندهار بوده و از این طریق می‌خواستند که افکار عمومی را به نفع طالبان تغییر دهند و قباحت‌زدایی کنند.

هم‌چنان امنیت ملی گفته است که نتایج ابتدایی تحقیقات نشان می‌دهد که این خبرنگاران در گذشته نیز مرتکب تخلفات متنوع و باج‎گیری از مسوولان حکومتی و تاجران از آدرس خبرنگاری بوده‌اند که بارها با وساطت و شفاعت نهادهای حامی خبرنگاران از قید رها شده‌اند.

این نهاد افزوده است که بسم‌الله وطن‌دوست، مسوول رادیو صدای ملت، در این اواخر بر اساس ماموریتی که داشته، با والی قندهار تماس تلفنی برقرار کرده و او را تشویق به تسلیم کردن این ولایت کرده است تا طالبان نماز عید قربان را در مقر ولایت کندهار اقامه کنند.

بر علاوه، ریاست عمومی امنیت ملی تأکید کرده است که شماری از این رسانه‌ها و خبرنگاران فعالیت غیرقانونی داشته است. این نهاد توضیح داده است که رادیوی صدای ملت، جواز نشراتی از وزارت اطلاعات و فرهنگ نداشته و به طور غیرقانونی فعالیت می‌کرده است. علاوه بر این، طبق‌ معلومات امنیت ملی، خبرگزاری شینهوای چین نیز از حضور خبرنگاری به نام ثناءالله صیام در این خبرگزاری اظهار بی‌اطلاعی کرده و گفته است که این خبرنگار از نام این خبرگزاری سوءاستفاده کرده و به فعالیت غیرقانونی می‌پرداخته است.

با این حال به گفته ریاست عمومی امنیت ملی، مقام ولایت قندهار طی نامه‌ای از ریاست امنیت ملی این ولایت خواسته است که این خبرنگاران «مجهول الهویت» را بازداشت کند. این نهاد گفته است که پرونده این خبرنگاران تکمیل شده و به‌زودی آن را به مراجع عدلی و قضایی می‌فرستد تا این نهادها براساس احکام و قانون نافذه کشور به پرونده‌شان رسیده‌گی کنند.

ریاست عمومی امنیت ملی تأکید کرده است که مطابق با لوایح و قوانین نافذه‌ کشور، هر شخصی که در زمان جنگ، تبلیغاتی را برای بالابردن روحیه‌ دشمن و از بین بردن روحیه‌ی قوای دفاعی و امنیتی انجام دهد، مرتکب جرم شده و مراجع امنیتی، عدلی و قضایی مطابق با احکام قانون با آن برخورد می‌کنند.

امنیت ملی افزوده است که به هیچ شخص حقوقی و حقیقی رسانه‌ای اجازه‌ی عدول از قانون اساسی، سوءاستفاده‌ از آزادی بیان و ارزش‌های رسانه‌ای و هم‌چنین تبلیغات برای گروه‌های تروریستی را نمی‌دهد.

این نهاد هشدار داده است که در صورت مشاهده‌ تبلیغاتی که دربردارنده‌ محتوای قباحت‌زدایی از دشمن و هم‌چنین تبلیغات به نفع گروه‌های تروریستی باشد، با آن‌ها برخورد قانونی و جدی می‌کند.

 گفتنی است که پیش‌تر نهادهای حامی رسانه‌ها با نشر اعلامیه‌ای بازداشت چهار خبرنگار در قندهار را غیرقانون خوانده و از حکومت خواسته بودند که هرچه زودتر این خبرنگاران را آزاد کند. نهادهای حامی رسانه‌های تصریح کرده بودند که پرونده این خبرنگاران باید از طریق کمیسیون شکایات و تخلفات رسانه‌ای بررسی شود.

دکمه بازگشت به بالا