امنیت ملی دو فعال مدنی لوگر را به کمیسیون مستقل حقوق بشر سپرد

۸صبح، کابل: ریاست عمومی امنیت ملی موسی محمودی و احسان‌الله حمیدی، دو تن از فعالان مدنی ولایت لوگر را روز چهارشنبه، ششم قوس، به کمیسیون مستقل حقوق بشر سپرده است. این اقدام پس از واکنش‌ها و انتقادهای گسترده صورت گرفته است.

نعیم نظری، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر، به روزنامه ۸صبح گفت که امنیت ملی این دو نفر را به هیأت این کمیسیون سپرده است و به این ترتیب آن‌ها از بند رها شده‌اند.

او پیش‌تر گفته بود که هیأتی از این کمیسیون به امنیت ملی رفته است تا موسی محمودی و احسان‌الله حمیدی را از این نهاد تسلیم بگیرد.

ریاست عمومی امنیت ملی روز سه‌شنبه، پنجم قوس، اعلام کرد که موسی محمودی و احسان‌الله حمیدی، دو تن از فعالان مدنی لوگر را به دلیل تهدیدات امنیتی، به مکان امن انتقال داده است.

این ریاست هم‌چنان اعلام کرد که هدف از افشاگری بدرفتاری جنسی با کودکان در لوگر، پناهنده‌گی در خارج بوده است.

ریاست عمومی امنیت ملی ویدیویی را از جریان اعتراف این دو فعال مدنی به نشر رسانده است که در آن آقای محمودی، ادعایش را در پیوند به بدرفتاری جنسی با کودکان در شماری از مکاتب ولایت لوگر، نادرست خوانده و از مردم و دولت عذرخواهی کرده است.

بازداشت و اعتراف‌گیری از «دو افشاگر بدرفتاری جنسی با کودکان در لوگر» توسط ریاست عمومی امنیت ملی با واکنش‌های زیادی همراه شده است.

ارگ با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد که رییس جمهور غنی زمانی‌ که معلومات در مورد «پیش‌رفت‌ها در قضیه متذکره» را دریافت کرد با «رویکرد اتخاذ شده» اعلام مخالفت کرده و از امنیت ملی خواسته است که «اقدامات» در این مورد را متوقف کند.

ریاست اجرایی نیز بازداشت و اعتراف‌گیری از فعالان مدنی لوگر را «یک اقدام خلاف قانون و اصول رفتاری حکومت» خوانده است. ریاست اجرایی گفته است که دست‌گیری فعالان نهادهای جامعه‌ی مدنی را خلاف آزادی بیان و حقوق شهروندی می‌داند و با احترام به اصل آزادی بیان این قضیه را از نزدیک با مسوولان نهادهای امنیتی دنبال می‌کند تا بار دیگر چنین حادثه‌ای تکرار نشود.

سفیر امریکا در کابل اعلام کرد که به شدت از «تکتیک‌های شبیه شوروی» ریاست عمومی امنیت ملی با «دو افشاگر بدرفتاری جنسی با کودکان در لوگر» ناراحت است.

دکمه بازگشت به بالا