شورای امنیت ملی: طالبان به دلیل ترس از نتایج بررسی توافق‌نامه دوحه به سفرهای خارجی روی آورده‌اند

۸صبح، کابل: شورای امنیت ملی کشور در واکنش به سفر هیأت طالبان به ریاست ملا عبدالغنی برادر به ایران می‌گوید که این گروه پیش از پیش از نتایج بررسی توافق‌نامه دوحه توسط شورای امنیت ملی امریکا ترس دارند و به همین دلیل به سفرهای خارجی روی آروده‌اند.

مولوی رحمت‌الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی، گفت که در حالی که هیأت مذاکره‌کننده دولت جمهوری اسلامی افغانستان در قطر حضور دارد، اما طالبان به جای مذاکره به سفرهای خارجی مصروف هستند.

به گفته اندر، معنای سفر هیأت طالبان این است که آن‌ها به صلح و مذاکرات متعهد نیستند و طولانی شدن جنگ و کشتار افغان‌ها برای آن‌ها ارزش ندارند.

اندر گفت که هرچند امریکا تاکنون بررسی توافق‌نامه دوحه را آغاز نکرده است، اما به نظر می‌رسد که طالبان از نتایج آن ترسیده‌اند و به این دلیل به سفرهای خارجی روی آورده‌اند.

هیأتی از دفتر سیاسی طالبان در قطر به دعوت ایران به تهران رفته است. محمدنعیم وردک می‌گوید که این هیأت تاکنون با علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران دیدار کرده است.

به گفته وردک، محور این دیدارها، مسایل مرزی، رفت‌وآمد تاجران و مسافران افغان، مشکلات مهاجران افغان در ایران و تحکیم روابط دو کشور بوده است.

وردک افزوده است که دو طرف درباره مذاکرات بین‌الافغانی و اهمیت و راهکارهای صلح و امنیت افغانستان و منطقه گفت‌وگو کرده‌اند.

وزارت خارجه گفته است که ایران از سفر هیأت طالبان، دولت افغانستان را اطلاع داده بود.  عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی نیز گفته است که این سفر در هم‌آهنگی با دولت افغانستان صورت گرفته است.

در خبرنامه وزارت خارجه که روز گذشته نشر شد، آمده است که سفر هیأت طالبان به ایران به این هدف تنظیم شده است تا تهران افزون بر شرح دیدگاه‌های خود، طالبان را درباره موجودیت اجماع منطقه‌ای برای تأمین آتش‌بس فوری، دست‌یابی به یک توافق جامع صلح در چهارچوب نظام جمهوری و حفظ ارزش‌های قانون اساسی آگاه کند.

این سفر در حالی انجام شده است که نادر نادری، سخنگوی هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان گفته است که هیأت طالبان از نُه روز به این سو آماده برگزاری نشست‌های رسمی برای بحث روی ختم جنگ و تأمین صلح نشده است.

از جانب دیگر، امریکا گفته است که توافق‌نامه دوحه و تعهدات طالبان در این توافق‌نامه از جمله آتش‌بس، کاهش خشونت‌ها، قطع روابط طالبان با گروه‌های ترویستی و مذاکرات معنادر با دولت و جناح‌های دخیل را بررسی می‌کند. رییس جمهور غنی گفته است که پس از این ارزیابی، امریکا با دولت افغانستان مشورت خواهد کرد تا نقشه راه آینده برای هر دو کشور ترسیم شود. کابل باور دارد که در توافق‌نامه دوحه به طالبان امتیازات گسترده داده شده است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن