شورای امنیت ملی: آتش‌بس با گروه طالبان هم‌چنان ادامه یافته است

۸صبح، کابل: شورای امنیت ملی از ادامه آتش‌بس در کشور با وجود ادامه حملات پراکنده از سوی گروه طالبان، خبر داده و گفته که تلاش‌ها برای پایدار ماندن این روند ادامه می‌یابد.

جاوید فیصل، سخنگوی این شورا روز جمعه، نهم جوزا در صفحه توییترش نوشته است که تشنج‌زدایی در کشور پس از پایان روزهای عید و با وجود گزارش‌هایی از حملات پراکنده گروه طالبان، هم‌چنان ادامه یافته است.

وی تصریح کرده که آتش‌بس اقدام عملیاتی پیچیده‌ای است که برای جلوگیری از بروز رویدادها در آن، نیاز به به هم‌آهنگی چشم‌گیر و مداوم دارد. با این حال، وی گفته است که تلاش‌ها در راستای این روند ادامه خواهد یافت.

هرچند آتش‌بس سه روزه گروه طالبان پایان یافته و این گروه هنوز موقفش در مورد پایان یا ادامه این روند را مشخص نکرده‌، اما بر اساس گزارش‌ها، آتش‌بس میان حکومت و طالبان با وجود درگیری در بخشی از کشور هم‌چنان ادامه یافته است.

پیش‌تر شورای امنیت ملی گفت بود که روند صلح، آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و رهایی زندانیان طالب با آتش‌بس وابسته است و خواستار تمدید این روند شده بود.

حکومت پس از اعلام طالبان مبنی بر برقراری آتش‌بس در روزهای عید، دستوررهایی دو هزار زندانی گروه طالبان را صادر کرد و تاکنون یک هزار زندانی این گروه را پس از اعلام آتش‌بس از زندان‌ها آزاد کرده است.

گفتنی است که یک هیأت فنی گروه طالبان در کابل حضور دارد تا در مورد رهایی زندانیان این گروه با گروه فنی حکومت کار کند.

بر اساس آمارها، حکومت تاکنون دو هزار زندانی گروه طالبان را پس از امضای توافق‌نامه صلح این گروه با امریکا از زندان آزاد کرده و طالبان نیز در مقابل، ۳۴۱ زندانی نیروهای امنیتی را به حکومت سپرده است.

این در حالی است که حدود سه هزار زندانی طالب در زندان‌های حکومت و حدود ۶۰۰ زندانی نیروهای امنیتی در اسارت طالبان به سر می‌برند.

بر اساس توافق‌نامه صلح امریکا و طالبان در دوحه، پنج هزار زندانی گروه طالبان از زندان‌ها آزاد شده و هم‌زمان با تکمیل این روند، گفت‌وگوهای روبه‌رو بین دو طرف آغاز می‌شود. حکومت اما گفته است که بخشی از زندانیان طالب را در جریان گفت‌وگوهای بین‌الافغانی از زندان‌ها آزاد می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا