شورای امنیت ملی: توافق‌نامه دوحه برای روند صلح موثر نبود و خون‌ریزی را متوقف نکرد

۸صبح، کابل: شورای امنیت ملی می‌گوید که امضای توافق‌نامه صلح بین امریکا و طالبان، نه برای صلح موثر بود و نه هم جنگ و خون‌ریزی را در کشور متوقف کرد.

رحمت‌الله اندر، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی روز یک‌شنبه، سوم حوت در آستانه یک‌ساله‌گی امضای توافق‌نامه صلح بین امریکا و طالبان گفت که درباره این توافق‌نامه با دولت افغانستان مشورت‌های ضروری انجام نشده بود.

به گفته اندر، به همین دلیل توافق‌نامه دوحه برای صلح موثر نبود و خون‌ریزی را در کشور متوقف نکرد و به روزگار بد افغان‌ها نیز نقطه پایان نگذاشت.

سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی انتقاد کرد که در این توافق‌نامه اصطلاحاتی به کار رفته است که معافیت و رضایت با بخشی از جنگ در کشور را نشان می‌دهد.

رحمت‌الله اندر گفت که در این توافق‌نامه تلفات انسانی با اعداد اندازه‌گیری می‌شود و اصطلاحات مثل کاهش‌ خشونت‌ نشان‌دهنده رضایت با بخشی از جنگ جاری در کشور است.

سخنگوی شورای امنیت ملی گفت که دولت افغانستان نمی‌خواهد حتا یک قطره خون‌ در کشور ریخته شود.

به گفته او، حفاظت افغانستان مسوولیت دولت است و به مسایل صلح، جنگ و سایر موارد از این منظر نگاه می‌کند.

توافق‌نامه دوحه در دهم حوت سال گذشته بین امریکا و طالبان امضا شد. طالبان تعهد کردند که روابط خود را القاعده و دیگر گروه‌های تروریسی قطع می‌کنند، خشونت‌ها را کاهش می‌دهند و مسیر مذاکرات معنادار را در پیش می‌گیرند.

طالبان متهم شده‌اند که به این تعهدات عمل نکرده‌اند.

در ازای تعهدات طالبان، زمان‌بندی خروج نیروهای خارجی نیز افغانستان مشخص شده است. طبق این توافق‌نامه همه نیروهای خارجی از افغانستان در ماه می سال جاری میلادی باید خارج شوند. تاکنون تصمیمی درباره خروج و حضور نیروهای خارجی به شمول سربازان امریکایی در افغانستان گرفته نشده است. هرچند بخشی از نیروهای امریکایی از افغانستان خارج شده‌اند.

امریکا خروج نیروهای خود را به کاهش خشونت‌ها و اجرای تعهدات طالبان مشروط کرده است. از جانب دیگر، امریکا سرگرم بررسی تعهدات طالبان در این توافق‌نامه است.

طالبان اجرای توافق‌نامه دوحه را یگانه راه حل برای مساله افغانستان می‌دانند. این گروه از دولت جدید امریکا خواسته است که به تعهدات این توافق‌نامه از جمله خروج کامل نیروهای خارجی متعهد بماند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن