امنیت ملی کشته شدن عاصم عمر رهبر القاعده برای هند را تأیید کرد

۸صبح، کابل: ریاست عمومی امنیت ملی تأیید می‌کند که عاصم عمر، رهبر شبکه القاعده برای شبه جزیره هند و شهروند پاکستان در جریان عملیات مشترک نیروهای امنیتی بر یک قرارگاه طالبان در ولسوالی موسی قلعه ولایت هلمند کشته شده است.

این ریاست گفته است که در جریان این عملیات چند عضو ارشد شبکه القاعده و چند عضو گروه طالبان کشته و یا بازداشت شده بودند.

ریاست عمومی امنیت ملی در یک توییتی که روز سه‌شنبه، شانزدهم میزان منتشر کرد، گفته است که عاصم عمر در یک عملیات مشترک نیروهای امنیتی کشته شده است.

 

پیش‌تر نهادهای امنیتی اعلام کرده بودند که نیروهای امنیتی و دفاعی یک‎شنبه شب (۳۱ سنبله) یک رشته حمله هوایی و عملیات مشترک را در ولسوالی موسی قلعه ولایت هلمند بر قرارگاه گروه طالبان اجرا کرده‌اند.

شورای امنیت ملی در آن زمان در اعلامیه‌ای گفته بود که این عملیات بر موضع شبکه القاعده انجام شده است. طبق اعلامیه شورای امنیت ملی، عاصم عمر از رهبران مهم شبکه القاعده که از اهداف اصلی این عملیات بود، نیز در این قرارگاه در ولسوالی موسی قلعه حضور داشت. شورای امنیت ملی هم‌چنان گفته بود که مسوول روابط عاصم عمر و ایمن‌الظواهری رهبر القاعده در این عملیات کشته شده است.

نهادهای امنیتی در آن زمان تنها زخمی شدن عاصم عمر را تأیید کرده بود.

گفتنی است که هم‌زمان با این برخی از اعضای شورای ولایتی هلمند گفته بودند که در حمله هوایی نیروهای امنیتی در ولسوالی موسی قلعه نزدیک به ۴۰ نفر غیرنظامی کشته‌ شده‌اند که در یک مراسم عروسی شرکت کرده بودند.

قابل یادآوری است که شاخه هند شبکه القاعده در سال ۱۳۹۳ در هند اعلام موجودیت کرد. در همین سال، ایمن‌ الظواهری، رهبر شبکه القاعده با انتشار پیامی ویدیویی، از موجودیت شاخه جدید القاعده در شبه‌قاره هند خبر داده و گفته بود که این اقدام پس از دو سال زمینه‌سازی انجام شده است. او هدف نهایی این گام را تشکیل یک «خلافت اسلامی» در میانمار، بنگلادش و بخش‌هایی از هندوستان از جمله کشمیر، گجرات و احمد‌آباد عنوان کرده بود.

 

دکمه بازگشت به بالا