امنیت ملی طراح ترور ایاز نیازی و عزیزالله مفلح را بازداشت کرد

۸صبح، کابل: ریاست عمومی امنیت ملی می‌‌گوید که عبیدالله، مسوول عمومی جنگ گروه داعش در ولایت‌های شمالی و شمال‌شرق و طراح ترور ایاز نیازی و عزیزالله مفلح بازداشت شده است.

این ریاست روز پنج‌شنبه، بیستم سنبله با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این فرد با نام‌های مستعار «عکرمه مدنی» و «خالد ارهابی» فعالیت می‌کرد و هم‌زمان با ترور دو روحانی در کابل و انجام دادن چندین حمله دیگر تروریستی، قصد داشته است که «مسجد امام صادق» در کندز را نیز منفجر کند.

به گفته مسوولان در امنیت ملی، این فرد پس از یادگیری آموزش‌های پیچیده نظامی و استخباراتی در مرکز «عبدالله ابن مبارک»، از مراکز گروه حقانی در وزیرستان شمالی در جریان سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴، به عنوان آموزگار «تعلیمات تروریستی» در این مرکز به فعالیت‌هایش ادامه داده است.

امنیت ملی گفته است که فرد بازداشت شده با ظهور داعش در کشور، از سوی شهاب المهاجر، والی داعش شاخه خراسان به عنوان مسوول عمومی جنگ در ولایت‌های شمالی و شمال‌شرق گماشته شده است.

امنیت ملی طراح ترور ایاز نیازی و عزیزالله مفلح را بازداشت کرد

به نقل از اعلامیه ریاست امنیت ملی، فرد بازداشت شده در اظهاراتش گفته است که فتوای ترور ایاز نیازی و عزیزالله مصلح را نیز شهاب المهاجر صادر کرده است و در آن فتوا، علمای کشور را نیز با منافقان دوره آخرین پیامبر اسلام شبیه دانسته است.

این ریاست پس از بازداشت این عضو برجسته گروه داعش، گفته است که به گروه‌های تروریستی اجازه نمی‌دهد تا علمای دینی را ترور کند.

ایاز نیازی، استاد دانشگاه و خطیب مسجد وزیر محمداکبرخان در سیزدهم جوزا ترور شد و مسوولیت آن را نیز گروه داعش بر عهده گرفت.

تنها ۱۰ روز پس از آن رویداد، عزیزالله مصلح، خطیب مسجد شیرشاه سوری و سه نمازگزار دیگر در نتیجه یک انفجار جان باختند. مسوولیت این رویداد را نیز گروه داعش پذیرفته بود.

دکمه بازگشت به بالا