امنیت ملی: در ولسوالی صبری ولایت خوست ۱۷ عضو کلیدی شبکه حقانی و طالبان کشته شده‌اند

۸صبح، کابل: ریاست عمومی امنیت ملی با نشر اعلامیه‌ای درباره عملیات نیروهای این ریاست در ولسوالی صبری ولایت خوست توضیحات داد و تلفات غیرنظامیان را رد کرد. امنیت ملی گفته است که در این عملیات ۱۷ عضو شبکه حقانی و طالبان به شمول یک فرمانده این شبکه به نام «سبیل حمدی» کشته شده‌اند.

امنیت ملی گفته است که این عملیات براساس اطلاعات کشفی و تقاضای مکرر باشنده‌گان ولسوالی‌های صبری، زاری میدان و باک ولایت خوست مبنی بر حضور و آزار و اذیت جنگ‌جویان شبکه حقانی و گروه طالبان اجرا شده است.

طبق اعلام امنیت ملی، مردم شکایت داشتند که شبکه حقانی و گروه طالبان در مناطق مکتب‌بازار، زمبر، روستای نور، دند فقیران و پرته غوندی تشکیل جلسه می‌دهند.

ریاست عمومی امنیت ملی روز چهارشنبه، یازدهم حمل گفته است که عملیات در این مناطق براساس فیصله شورای نظامی ولایت خوست اجرا شده است.

پیش‌تر شماری از باشنده‌گان ولسوالی صبری و نیز طالبان مدعی شده‌ بودند که در این عملیات به غیرنظامیان تلفات وارد شده است.

امنیت ملی اما گفته است که در جریان عملیات، شبکه حقانی و طالبان در منطقه زمبر کلینیک ولسوالی صبری، خلاف همه موازین بین‌المللی و موارد حقوق بشر، یک ماین را توسط مادر و کودکش انتقال می‌دادند و قصد جابه‌جایی آن را در مسیر رفت‌وآمد نیروهای امنیتی داشتند که انفجار آن سبب کشتن این کودک و مادر شده است.

ریاست عمومی امنیت ملی گفته است که شبکه حقانی متحمل شکست «ننگین» شده‌ و برای جبران آن دست به بازی‌های تبلیغاتی زده و با نشر تصاویر اجساد کودکان در صدد پنهان کردن شکست خود است.

این ریاست تأکید کرده است که استفاده از زنان و کودکان برای اهداف تروریستی توسط شبکه حقانی و طالبان تازه‌گی ندارد و در گذشته نیز این گروه‌ها دست به چنین کارهای زده‌اند.

امنیت ملی هم‌چنان خاطرنشان کرده است که ترفندهای تبلیغاتی نمی‌تواند سبب ایجاد فاصله بین ملت و دولت شود.

این در حالی است که شام گذشته طالبان برای تلافی حمله نیروهای امنیتی، یک مرکز مشترک نیروهای امنیتی و امریکایی را در خوست هدف قرار داده‌اند. تلفات و جزییات این حمله راکتی طالبان تاکنون مشخص نشده است.

دکمه بازگشت به بالا