اداره ملی امتحانات: تا یک ماه دیگر امتحانات کانکور آغاز می‌شود

عبدالاحمد حسینی

اداره ملی امتحانات از برگزاری امتحان سراسری کانکور تا یک ماه دیگر خبر می‌دهد. مسوولان در این اداره می‌گویند که برای دست‌کم ۲۰۰ هزار دانش‌آموز آماده‌گی دارند و قرار است این روند در پانزدهم حوت آغاز شود. مسوولان در این اداره می‌افزایند که آگاهی‌دهی در مورد روند امتحان کانکور را آغاز  و تاکنون در ۱۴ ولایت آگاهی‌دهی کرده‌اند. با این حال، مسوولان اداره ملی امتحانات کانکور می‌گویند که در صورت مساعد نبودن شرایط آب و هوا، احتمال دارد که امتحان سراسری کانکور به‌ تعویق بیفتد.

عبدالقدیر خموش، رییس اداره ملی امتحانات، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که امتحان کانکور قرار است در پانزدهم حوت سال جاری برگزار شود. آقای خموش اما بیان داشت که این در صورتی است که شرایط آب و هوا مساعد باشد. در صورتی که آب و هوا برای برگزاری امتحانات کانکور مساعد نباشد، به گفته رییس امتحانات کانکور ممکن است برگزاری امتحانات تا بیش از یک ماه به تعویق بیفتد. او گفت: «اگر آب و هوا نامناسب باشد، ممکن است در ۳۰ حمل برگزار شود.»

امتحان سراسری کانکور پیش از این در اوایل فصل زمستان برگزار می‌شد، اما وزارت تحصیلات عالی زمان برگزاری این امتحان را بنا بر دلایلی به اواخر فصل سرما موکول کرد. امتحان کانکور تا سه سال پیش از مناطق سردسیر در کشور آغاز شده و در سایر ولایت‌ها تعمیم می‌یافت. اکنون اما این روند براساس فورمی که از مکاتب ولایات به مرکز می‌رسد،‌ برگزار می‌شود. به گفته آقای خموش، ولایت‌هایی که فورم امتحان ببرند و اول بیاورند، در قدم اول امتحانات همان ولایات گرفته می‌شود. براساس معلومات رییس اداره ملی امتحانات‌، ولایت‌های پروان، کابل، کاپیسا، میدان‌وردک و لوگر در دور اول گرفته می‌شود و مناطق سردسیر و ولایت‌هایی که راه‌های صعب‌العبور دارند، در اخیر امتحان‌شان برگزار خواهد شد.

برای برگزاری امتحان کانکور، اداره ملی امتحانات آماده‌گی کامل دارد. براساس گفته‌های عبدالقدیر خموش، رییس این اداره، برای نزدیک به ۲۰۰ هزار دانش‌آموز پسر و دختر در این امتحانات آماده‌گی گرفته شده است. هرچند او از تعداد داوطلبان دختر و پسر آمار نداد، اما بیان داشت که در این دور امتحانات کانکور، تلاش می‌شود تا روند جذب دانش‌آموزان دختر را افزایش دهند. در همین رابطه سخنگوی وزارت تحصیلات عالی گفت که این وزارت برای دانش‌آموزان دختر بعضی امتیازات ویژه قایل شده است. فیصل امین، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی، به ۸صبح گفت که این وزارت روند جذب دانش‌آموزان دختر را در رشته‌های دارای اولویت در حدود ۵ درصد افزایش می‌دهد.

رییس اداره ملی امتحانات هم‌چنان تصریح کرد که این اداره برای برگزاری امتحانات کانکور بعضی کارها را انجام داده است. او گفت که برای داوطلبان کانکور پیش از برگزاری امتحان، کارت شمولیت توزیع می‌شود که نسبت به سال‌های قبل متفاوت است. در کارت‌های جدید که به دانش‌آموزان توزیع می‌شود، جای امتحان و نمبر اتاق مشخص است. در کنار این، اداره ملی امتحانات در وب‌سایتش نیز بعضی اصلاحات را آورده است که براساس آن تمام مشخصات شخص داوطلب در سایت ثبت می‌شود. به عنوان مثال‌، کسانی که کارت شمولیت امتحان‌شان را گم کنند، می‌توانند با جست‌وجو کردن نام‌شان در سایت اداره ملی امتحانات، جای و مکان امتحان‌شان را دریابند. آقای خموش گفت: «اگر کسی کارتش را گم می‌کند، با جست‌وجو کردن نامش می‌تواند جای امتحانش را بیابد. در گذشته اگر کسی کارتش را گم می‌کرد، سرگردان بود که در کجا تنظیم شده که به امتحان حاضر شود.»

هم‌چنان در بخش اصلاح نام داوطلبان کانکور نیز سهولت‌هایی ایجاد شده است. براساس معلومات عبدالقدیر خموش، رییس اداره ملی امتحانات، کسانی‌ که نام‌شان اشتباه املایی داشته باشد، می‌توانند به ایمیل آدرسی که در عقب کارت شمولیت درج است، نام صحیح‌شان را ایمیل کنند و مسوولان در اداره ملی امتحانات آن را اصلاح خواهند کرد. پیش از این برای اصلاح نام و مشخصات، داوطلب مکلف بود تمام مراحل قانونی را سپری و طی یک هفته نام و مشخصاتش را اصلاح کند. اکنون این نهاد با درک این معضل، بعضی تسهیلات را ایجاد کرده است که داوطلب می‌تواند به‌ گونه‌ی آنلاین کارش را انجام دهد.

برنامه آگاهی‌دهی

پیش از این، اشتباه در خانه‌پری فورم یک معضل برای این اداره بود. شماری از داوطلبان کانکور، به دلیل این‌که در خانه‌پری فورم مشکل داشتند، در امتحان به رشته‌های مورد نظرشان موفق نمی‌شدند. اکنون اداره ملی امتحانات با درک این چالش، برنامه‌های آگاهی‌دهی را برای دانش‌آموزان آغاز کرده است. عبدالقدیر خموش، رییس این اداره، گفت که برنامه‌های آگاهی‌دهی از چندی به این سو آغاز شده و تا اکنون در ۱۴ ولایت آگاهی‌دهی شده است. به گفته آقای خموش تیم‌های کمپین‌کننده این اداره به ولایت‌های خوست،‌ هلمند و سرپل رسیده‌اند و امید می‌رود تا شروع امتحانات، در تمامی ولایات آگاهی‌دهی شود. او گفت: «پوسترها و ویدیوها به منظور چگونه‌گی انتخاب رشته و خانه‌پری‌ فورم‌ها ساخته شده و برای مکاتب در سراسر ولایات فرستاده می‌شود و استادان ما از مرکز به ولایات می‌روند و استادان ولایات را ‌آموزش می‌دهند تا آن‌ها شاگردان خود را آموزش دهند. پوسترها در مکاتب نصب شود، معضلاتی که در کانکور داریم کم خواهد شد. »

ازدیاد رشته‌های تحصیلی

از جانب دیگر رییس اداره ملی امتحانات تصریح می‌کند که برای سال آینده بعضی رشته‌ها توسط وزارت تحصیلات عالی افزوده شده است. او هرچند در این مورد جزییات نداد، اما بیان داشت که بعضی رشته‌ها در دانشگاه‌های پروان، لوگر،‌ دایکندی و غور ایجاد شده است. در همین رابطه فیصل امین، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی، نیز تأیید کرد که بعضی دیپارتمنت‌ها در تمامی دانشگاه‌های کشور افزوده شده است. او به عنوان نمونه افزود که در دانشگاه بدخشان براساس فیصله شورای عالی رشته‌های انجنیری معادن و سیول و به همین ترتیب در ولایت کابل سه دیپارتمنت در دانشکده قابله‌گی ایجاد شده است. با این حال گمان می‌رود که با ازدیاد رشته‌ها، روند جذب محصلان نیز افزایش یابد.

قرار است در امتحان کانکور پیش رو نزدیک به ۲۰۰ هزار دانش‌آموز شرکت کنند. اداره ملی امتحانات بیان داشت که آماده‌گی برای شرکت ۲۰۰ هزار دانش‌آموز گرفته شده است. این در حالی است که سال گذشته ۱۷۹ هزار تن در امتحان کانکور شرکت کردند که از آن میان ۶۱ هزار و ۷۹۹ نفر به مؤسسات تحصیلات عالی دولتی و ۷۷ هزار و ۸۱۷ نفر به نهادهای تحصیلی خصوصی راه یافتند.

امسال نیز براساس توافقی که میان اداره ملی امتحانات و نهادهای تحصیلی خصوصی شده است،‌ داوطلبانی که نتوانند به دانشگاه‌های دولتی راه یابند، در نهادهای خصوصی جذب خواهند شد. دانشگاه‌های خصوصی نیز مطابق ظرفیت‌شان، دانشجو جذب خواهند کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن