فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ: کمبود مواد غذایی با خالی‌ماندن مزارع بهاری تشدید می‌شود

۸صبح، کابل: فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت‌های هلال احمر از کمبود مواد غذایی با خالی‌ماندن مزارع در فصل بهار ابراز نگرانی کرده است.

این فدراسیون، روز سه‌شنبه، ۲ حمل با نشر گزارشی گفته است که خشک‌سالی نگرانی شدیدی را برای میلیون‌ها تن در  افغانستان ایجاد کرده است.

این نهاد افزوده است که مزارع محصولات بهاری به دلیل خشک‌سالی مداوم از کشت خالی مانده‌ است.

براساس گزارش سازمان ملل، گرسنه‌گی در حال تشدید است، به‌گونه‌ای که ۹۵ درصد مردم غذای کافی برای خوردن ندارند.

فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ گفته است، معدود محصولاتی که کاشته شده‌ احتمالاً با شرایط سختی مواجه خواهد شد.

در همین حال مطیع‌الحق خالص، سرپرست هلال احمر افغانستان گفته است: «میلیون‌ها خانواده به کشاورزی متکی هستند، اما محصولات سال گذشته را به دلیل خشک‌سالی شدید از دست داده‌اند و آن‌ها را بدون غله برای گذراندن زمستان سخت یا بذر برای کاشت در مزارع رها کرده‌اند.»

براساس آخرین داده‌های امنیت غذایی (IPC)، بیش از ۷۰ درصد از جمعیت افغانستان در مناطق روستایی زنده‌گی می‌کنند و حدود ۸۰ درصد معیشت به کشاورزی وابسته است.

یوهانا آروو، سرپرست هیأت فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ برای افغانستان گفته است: «تغییرات آب‌وهوایی به معنای خطرات و سختی‌ها برای مردم افغانستان است.»

او افزوده است که میلیون‌ها تن در چهار سال گذشته با دو خشک‌سالی شدید مواجه شده‌اند که باعث کمبود ویرانگر مواد غذایی شده است.

سرپرست هیأت فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ برای افغانستان گفته است: «دما در حال افزایش است که منجر به کاهش پوشش برف، ذوب برف و منابع آب می‌شود. بارنده‌گی بی‌نظم‌تر می‌شود و کشاورزی را در افغانستان از بین می‌برد.»

یوهانا آروو تأکید کرده است که فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ علاوه بر ارایه کمک‌های فوری باید با کمک به مردم افغانستان برای ایجاد منابع آبی پایدارتر و محصولات مقاوم در برابر خشک‌سالی سرمایه‌گذاری بیشتر کند.

او تصریح کرده است که افزون بر حمایت از تولید، باید برای پشتیبانی از فرادی که بیشتر در معرض خطر هستند، از جمله زنان و سالمندان، در آینده سرمایه‌گذاری موثرتر انجام شود.

سرپرست هیأت فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ برای افغانستان گفته است که به عنوان بخشی از حمایت مستمر، IFRC از جامعه بین‌المللی تقاضای دریافت بیش از ۶۵ میلیون فرانک سویسی کرده است. به گفته او، این کمک‌ها برای حمایت از هلال احمر افغانستان به خاطر ارایه خدمات صحی و کمک‌های اضطراری انجام می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا