فضاپیمای بدون خدمه ناسا برای آغاز برنامه حمل‌‎ونقل فضایی پرتاب شد

به دنبال پرتاب فضاپیمای نسل بعدی با موشک «اتلس V»، اکنون «سی‎اس‎تی– ۱۰۰ استارلاینر بوئینگ» در مدار زمین قرار گرفته و به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی در حرکت است. این مأموریت به منظور سنجش توانایی فرایند پرتاب از ابتدا تا انتها، طراحی شده تا امکان انتقال سرنشین را به‌عنوان بخشی از برنامه تجارتی ناسا آزمایش کند.

بربنیاد اطلاعات وب‌سایت اسکیتیج‎دیلی، استارلاینر در ساعت ۶:۵۴ بعد‌از‌ظهر با پرواز مداری بویینگ از مجموعه پرتاب فضایی-۴۱ در ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا به پرواز درامد. استارلاینر به دنبال وارد شدن به مدار، پس از ۳۱ دقیقه اکنون در مسیر فرود و دیدار ایستگاه فضایی است.

پرتاب و وارد شدن به مدار، نقاط عطف مهمی برای دومین پرواز بدون خدمه این سازمان است که امریکا را به داشتن دو سیستم خدمه مستقل برای پرواز از زمین به ایستگاه فضایی و از ایستگاه فضایی به زمین نزدیک‌تر می‌کند.

استارلاینر، قرار است حدود ساعت ۷:۱۰ پس‌ از‌ چاشت جمعه، ۲۰ می، به بندر ایستگاه متصل شود. پس از یک نشست موفقیت‎آمیز، خدمه دریچه استارلاینر را حدود ساعت ۱۱:۴۵ صبح شنبه، ۲۱ می، باز خواهند کرد.

کاترین لودرز، معاون ناسا برای عملیات فضایی در مقر ناسا در واشنگتن،
نیز می‎گوید: « مشتاقانه منتظر هستیم که فضاپیما برای اولین بار به ایستگاه فضایی برسد.»

در این پرواز آزمایشی، استارلاینر حدود ۵۰۰ پوند محموله و مواد مورد نیاز سرنشین‎های ناسا و بیش از ۳۰۰ پوند محموله بویینگ را به ایستگاه فضایی بین‎المللی حمل می‎کند.

پس از کسب جواز، ناسا در هر پرواز استارلاینر حداکثر چهار خدمه را به ایستگاه انتقال خواهد داد.

این امر هم‌چنان که امکان افزایش مستمر سرنشین‎ها در آینده را فراهم خواهد کرد، میزان تحقیقات قابل انجام در آزمایشگاه‎های فضایی را نیز افزایش خواهد داد.

این دومین پرتاب آزمایشی استارلاینر است. این پرواز داده‎های ارزشمندی برای تأیید سیستم حمل‌و‌نقل پرواز‎های سرنشین‎دار را به منظور منظم‏سازی سفر‎های خدمه‏دار ارایه می‎دهد.

با صعود استارلاینر به فضا، بویینگ از مرکز کنترل مأموریت خویش در «مرکز فضایی کندی ناسا» در فلوریدا فرماندهی این فضاپیما را بر‌عهده دارد.

گروه‎های ناسا عملیات ایستگاه فضایی را در طول پرواز از «مرکز کنترل مأموریت» در «مرکز فضایی جانسون» در هوستون نظارت خواهند کرد.

توری برونو، رییس و مدیرعامل «پرتاب ایتلاف یک‌پارچه» می‎گوید: «ما در همکاری خود با بویینگ در برنامه «خدمه تجاری ناسا» افتخار می‌کنیم و می‌خواهیم از شرکای مأموریت خود تشکر کنیم؛ زیرا این واقعاً یک دستاورد جمعی است.»

استارلاینر قرار است چهارشنبه، ۲۵ می، ایستگاه فضایی را به قصد زمین ترک کند.

این فضاپیما قرار است با یک فرود بیابانی در غرب امریکا، بیش از ۶۰۰ پوند محموله، از جمله مخازن قابل استفاده مجدد «سیستم شارژ آکسیجن نایتروجن» باز گردد؛ سیستمی که هوای قابل تنفس را برای اعضای خدمه ایستگاه فراهم می‎کند.

دکمه بازگشت به بالا