ناسا: فضاپیمای وویجر۱ پس از ۴۵ سال کار، داده‌های نامعتبر مخابره می‌کند

گروه انجنیری ناسا برای فضاپیمای «وویجر۱» می‌گویند که این فضاپیما پس از سال‎ها مأموریت، اکنون داده‏های نا‎معتبری را به زمین ارسال می‎کند.

عملکرد انحرافی فضا‎پیمای «وویجر‌۱» به معمایی حل‌نا‎شده برای گروه انجنیری این فضا‎پیما بدل شده است؛ زیرا بازخوانی‌ها و کنترل سیستم کاوشگر به‌طور دقیق آن‌چه واقعاً در داخل فضا‎پیما اتفاق می‌افتد را منعکس نمی‌کند.

فضاپیما‎های وویجر که با شماره‌های ۱ و ۲ از هم متمایز می‎شوند، در سال ۱۹۷۷ از زمین پرتاب شدند و تا‌کنون در کنار هم به سفر ادامه می‎دهند.

دستگاهی نرم‎افزاری در فضاپیما وجود دارد که جهت‎گیری فضاپیمای وویجر‌۱ چهل‎وپنج‌ساله را کنترل می‎کند.

این دستگاه در میان وظایف دیگر، آنتن فضا‎پیما را دقیقاً به سمت زمین نگه می‎دارد و به این ترتیب فرایند فرستادن داده‎ها به زمین امکان‌پذیر می‎شود. تمام نشانه‌ها بیانگر آن‌ است که دستگاه هدایت‌کننده فضا‎پیما هنوز کار می‌کند، اما داده‌هایی را که می‎فرستد، نا‎معتبر است.

سوزان داد، مدیر پروژه وویجر۱ و ۲ در آزمایشگاه «پیش‌رانش جت ناسا» در جنوب کالیفرنیا، گفت که اگر منبع مشکل را پیدا کند، ممکن است بتواند مشکل را از طریق تغییرات نرم‎افزاری یا به‌طور بالقوه با استفاده از یکی از سیستم‎های سخت‎افزاری اضافی فضاپیما حل کند.

این اولین باری نیست که گروه وویجر به سخت‌افزار پشتی‎بان تکیه می‌کند. در سال ۲۰۱۷، نشانه‌هایی از تخریب نمایان شد، بنابر این مهندسان به مجموعه دیگری از رانشگرها روی آوردند که برای مدت ۳۷ سال استفاده نشده بود‌.

وویجر‌۱ در حال حاضر ۲۳٫۳ میلیارد کیلومتر از زمین فاصله دارد؛ فاصله‌ای که نور آن را در مدت ۲۰ ساعت و ۳۳ دقیقه طی می‎کند؛ به این معنا که ارسال پیام به وویجر‌۱ و دریافت پاسخ تقریباً دو روز طول می‎کشد.

دکمه بازگشت به بالا