مقام‌های ننگرهار پایان حضور داعش و طالبان را در ولسوالی چپرهار اعلام کردند

۸صبح، کابل: مقام‌های محلی در ولایت ننگرهار می‌گویند که عملیات برای پاک‌سازی جنگ‌جویان گروه طالبان و داعش از مربوطات ولسوالی چپرهار این ولایت موفقانه به پایان رسیده است و این ولسوالی از حضور اعضای طالبان و داعش «پاک‌سازی» شده است.

عطاءالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار به روزنامه ۸صبح گفت که عملیات پاک‌سازی ولسوالی چپرهار از وجود جنگ‌جویان گروه طالبان و داعش از سوی نیروهای ارتش مدیریت می‌شد و این عملیات حدود ۲۰ روز دوام کرد و سرانجام روز شنبه، پنجم اسد موفقانه پایان یافت.

به گفته او، گروه طالبان و داعش در جریان این عملیات در برابر نیروهای ارتش مقاومت چندانی از خود نشان ندادند و به این ترتیب ساحات تحت کنترل این دو گروه به تصرف نیروهای دولتی افتاده است. 

سخنگوی والی ننگرهار هم‌چنان گفت که برای حفاظت ساحات پاک‌سازی شش پوسته و دو قرارگاه امنیتی در ولسوالی چپرهار ایجاد شده و نیروهای امنیتی نیز در آن استقرار یافته‌اند.

گفتنی است که پیش از این نیز مقام‌های ننگرهار پایان حضور داعش و گروه طالبان اعلام در ولسوالی چپرهار کرده بودند. هم‌چنان محمداشرف غنی در ماه دلو سال گذشته در سفری به ولایت ننگرهار شکست این گروه را اعلام کرد.

ننگرهار یکی از ولایت‌های ناامن است. در سال‌های اخیر گروه داعش در این ولایت به شکل گسترده‌ای فعال بوده است. این گروه ننگرهار را «پایتخت شاخه‌ی خراسان» خود می‌خواند.

نیروهای امریکایی در سال ۱۳۹۶ برای نخستین‌بار یک بمب بزرگ به‌ نام «مادر بمب‌ها» را برای درهم کوبیدن لانه‌های زیرزمینی گروه داعش در ننگرهار استفاده کرد.

این بمب ۱۰ تن وزن داشت و گفته شد که خسارت زیادی را بر گروه داعش وارد کرده است. در نتیجه پرتاب مادر بمب‌ها نزدیک به ۹۰ جنگ‌جوی داعش کشته شدند.

دکمه بازگشت به بالا