ننگرهار در یک ماه گذشته؛ در ۴۵ رویداد جنگی ۸۰ تن کشته شده‌اند

فهیم امین

ننگرهار در شرق کشور یک ماه خونین و پر از حوادث جنگی را پشت سر گذاشته است. آمارهای وزارت صحت عامه نشان می‌دهد که در یک ماه گذشته در ۴۵ رویداد جنگی دست‌کم ۸۰ نفر جان باخته و ۱۸۱ نفر دیگر زخمی‌ شده‌اند. در میان این آسیب‌دیده‌گان، زنان و کودکان نیز شامل‌اند.

آمارهای مدیریت حوادث وزارت صحت عامه نشان می‌دهد که از نهم میزان تا نهم عقرب سال روان خورشیدی، ۴۵ رویداد جنگی در ولایت ننگرهار صورت گرفته است. این رویدادها شامل انفجار، انتحار و جنگ میان دولت و مخالفان بوده است. از میان ۴۵ رویداد امنیتی، ۲۱ مورد آن ناشی از حملات انتحاری و انفجاری و ۲۴ مورد دیگر ناشی از جنگ میان نیروهای نظامی ‌دولت با مخالفان مسلح بوده است.

بر اساس آمارهای ثبت شده در وزارت صحت عامه، هفت زن و ۵۱ کودک نیز شامل آسیب‌دیده‌گان رویدادهای جنگی هستند. از این میان، دو کودک بین دو تا پنج سال و ۴۹ کودک دیگر بین ۶ تا ۱۷ سال بوده‌اند. بیش‌ترین میزان رویدادهای جنگی در شهر جلال‌آباد و کم‌ترین آن در ولسوالی‌های دوردست اتفاق افتاده است. آمارهای وزارت صحت عامه نشان می‌دهد که ۲۴ رویداد در شهر جلال‌آباد، سه رویداد در ولسوالی شیرزاد، سه رویداد در ولسوالی مهمند‌دره، سه رویداد در ولسوالی خوگیانی، سه رویداد در ولسوالی چپرهار و یک‌یک رویداد دیگر در ولسوالی‌های دره نور، کوت، ده‌بالا، حصارک، بهسود، بتی‌کوت و سرخ‌رود اتفاق افتاده است.

آمارهای وزارت صحت عامه نشان می‌دهد که در یک ماه گذشته بیش‌ترین میزان تلفات غیرنظامیان در ولایت ننگرهار اتفاق افتاده است. با این حال، اعضای شورای ولایتی ننگرهار دلیل میزان بلند تلفات غیرنظامیان در این ولایت را حضور «گروه‌های مسلح مخالف دولت» عنوان می‌کنند. افتخار مومند، عضو شورای ولایتی ننگرهار، در صحبت با روزنامه ۸صبح، گفت: «تلفات غیرنظامیان در پی نبرد میان نیروهای دولت و جنگ‌جویان داعش و گروه طالبان صورت می‌گیرد و حضور این گروه‌ها در ننگرهار بیش‌تر است.» اعضای شورای ولایتی ننگرهار هم‌چنان خاطرنشان می‌سازند، تا زمانی که حکومت جلو فعالیت این «گروه‌های تروریستی» را در این ولایت نگیرد، میزان تلفات غیرنظامیان کاهش نخواهد یافت.

این در حالی است که در برخی موارد، مکاتب و مساجد نیز در این ولایت از سوی «مخالفان مسلح دولت» هدف قرار می‌گیرد. حدود دو هفته پیش در ۲۶ میزان دو انفجار پی‌در‌پی هنگام ادای نماز جمعه در مسجدی در ولسوالی هسکه‌مینه ولایت ننگرهار رخ داد. در این رویداد ۶۲ نفر کشته و ۳۶ نفر دیگر زخمی ‌شدند. این مسجد در روستای «جودره» ولسوالی هسکه‌مینه موقعیت دارد. مبارز اتل، سخنگوی پولیس ننگرهار، گفته است که این انفجارها هنگامی ‌رخ داده است که مردم سرگرم ادای نماز جمعه در این مسجد بودند.

در همین حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر، حکومت و گروه‌های تروریستی را مقصر تلفات غیرنظامیان عنوان می‌کند. مسوولان این کمیسیون یک بار دیگر از گروه طالبان، داعش و نیروهای نظامی حکومت افغانستان می‌خواهند که در جریان نبردهای مسلحانه از وارد کردن زیان به غیرنظامیان جلوگیری کنند. شکرالله مشکور، سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر، به روزنامه ۸صبح گفت: «همواره از طرف‌های جنگ خواسته شده که مطابق اصول و مقررات حقوق بشردوستانه بین‌المللی از تلفات غیرنظامیان جلوگیری کنند.» آقای مشکور مصونیت غیرنظامیان را از مسوولیت‌های دولت عنوان کرد و افزود، طرفین جنگ هر یک به نوبت‌شان اصول و مقررات بین‌المللی حقوق بشردوستانه را نقض کرده‌اند.

از سویی ‌هم، گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر از شش ماه نخست سال روان خورشیدی نشان می‌دهد که  یک ‌هزار و ۶۱۱ غیرنظامی ‌در جریان خشونت‌ها در کشور جان باخته‌اند. در این مدت دو هزار و ۹۹۲ غیرنظامی ‌دیگر در جریان این خشونت‌ها زخم برداشته‌اند. بنا بر گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر، دو هزار و ۲۳ غیرنظامی ‌تنها در پی انفجار ماین‌های کنار جاده‌ای «کشته و زخمی» شده‌اند. طالبان مسوول ۷۵ درصد این تلفات معرفی شده‌اند.

هم‌چنان در آخرین گزارش دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) آمده است که از شروع ماه جنوری تا پایان ماه سپتامبر میلادی (مدت نُه ماه) دو هزار و ۵۶۳ غیرنظامی‌ کشته شده‌اند. در همین مدت پنج هزار و ۶۷۶ غیرنظامی‌ دیگر زخم برداشته‌اند. یوناما، عناصر ضد دولت شامل طالبان و داعش را مسوول ۶۲ درصد تلفات غیرنظامیان در این مدت معرفی کرده است. البته ۴۲ درصد این تلفات برخاسته از مواد تعبیه شده انفجاری و حملات انتحاری عنوان شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن