مقامات ننگرهار: منطقه توره بوره به مکانی برای گردشگری تبدیل می‌شود

۸صبح، کابل: مقام‌های محلی در ولایت ننگرهار در شرق کشور می‌گویند که در نظر دارند تا منطقه «توره بوره» و باغ «مملی» این ولایت را به مکان‌هایی برای گردشگری تبدیل کنند.

حیات‌الله حیات، والی ننگرهار، در دیدار با بزرگان قومی و محلی ولسوالی پچیراگام و خوگیانی این ولایت گفته است که تمامی نهادهای حکومتی در ننگرهار تلاش‌ها را برای تبدیل کردن باغ مملی و منطقه توره بوره به ساحات گردشگری آغاز کرده‌اند و در آینده تلاش می‌شود تا زمینه رفت‌وآمد گردشگران داخلی و خارجی به این ساحات فراهم شود.  

توره بوره، در ولسوالی پچیراگام و باغ مملی در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار موقعیت دارد.

با این حال، بزرگان قومی و محلی سلیمان‌خیل و خوگیانی ولایت ننگرهار وعده سپرده‌اند که در تأمین امنیت منطقه توره بوره و باغ مملی برای گردشگری با دولت همکاری می‌کنند.

توره بوره یکی از مناطق استراتیژیک نظامی در ننگرهار است. در دوران جنگ علیه شوروی سابق، افغان‌ها از تونل‌های توره بوره علیه نیروهای شوری استفاده می‌کردند.

پس از خروج نیروهای شوری از افغانستان و حضور گروه طالبان، این تونل‌ها در اختیار شبکه القاعده قرار گرفت و اعضای این شبکه از آن به عنوان پناه‌گاه استفاده کردند.

این منطقه، مرکز فرماندهی اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده نیز بوده است، اما نیروهای امریکایی در سال ۲۰۰۱ این منطقه را بمباران کردند.

حدود یک سال پیش گروه داعش نیز بر این منطقه استراتژیک دست یافت اما مقام‌های ارتش در ۲۸ جوزای سال ۱۳۹۶ اعلام کردند که منطقه توره بوره را از وجود جنگ‌جویان این گروه پاک‌سازی کرده‌اند.

پس از یازده ستامپر ۲۰۰۱ به دلیل مرکزیت فرماند‌هی شبکه القاعده و بمباران نیروهای امریکایی، توره بوره در ننگرهار شهرت یافت.

دکمه بازگشت به بالا