پیکر ناکامورا، «شهروند افتخاری» افغانستان به جاپان منتقل شد

۸صبح، کابل: پیکر تتسو ناکامورای جاپانی و رییس یک موسسه خیریه که «شهروند افتخاری» افغانستان را داشت و هفته گذشته در حمله تفنگ‌داران ناشناس با پنج همکارش در ننگرهار جان باخته بود، پس از چاشت روز شنبه، شانزدهم قوس، به کشورش منتقل شد.

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور در مراسم تشریفات انتقال پیکر ناکامورا در میدان هوایی کابل که در آن دختر و همسر تتسو ناکامورا نیز حضور داشت، از او به عنوان یک قهرمان برای مردم افغانستان و جاپان یاد کرد. دختر و همسر ناکامورا برای تسلیم‌گیری پیکر او به کابل آمده‌اند.

رییس جمهور غنی گفت که مردم افغانستان از خدمات ارزنده ناکامورا قدردانی می‌کند و مرگ او برای مردم افغانستان یک فاجعه بود.

 به گفته محمداشرف غنی، ناکامورا کسی بود که تمام زنده‌گی خود را وقف توسعه و رشد افغانستان کرده بود.

رییس جمهور ساخت ده‌ها مرکز صحی و مکتب و سرسبزی زمین‌های خشک در ننگرهار را از دست‌آوردهای ناکامورای جاپانی یاد کرد. مهار آب‌های «قهار» دریای کنر از دیگر کارکردهای ناکامورا یاد شد.

او افزود که قاتلان داکتر ناکامورا به سزای اعمال خود خواهند رسید و نیروهای امنیتی آن‌ها را به جهنم می‌فرستند. محمداشرف غنی از تتسو ناکامورا به عنوان کسی یاد کرد که عمر خود را وقف انسانیت کرده بود و در این راه نیز جان داد.

تتسو ناکامورا، مسوول «خدمات پزشکی صلح جاپان» روز چهارشنبه، سیزدهم عقرب، در حمله تفنگ‌داران ناشناس در ناحیه اول امنیتی شهر جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار ابتدا زخمی شد و سپس جان داد. همراه با او پنج نفر از همکارانش نیز کشته شدند. یک همکار ناکامورا در این حمله زخم برداشته بود.

تتسو ناکامورا در پانزدهم سپتامبر ۱۹۴۶ در شهر فوکووکای جاپان به دنیا آمد. وی در بخش پزشکی دانشگاه کیوشو، چهارمین دانشگاه تاریخی جاپان تحصیل کرد و در ۳۸ ساله‌گی برای کمک به بیماران جذام وارد پاکستان شد؛ بیمارانی که بیش‌تر آنان را مهاجران افغان تشکیل می‌دادند. او سازمانی را به نام «پشاور کای» ایجاد کرد، اما تنها دو سال بعد، برای کمک به بیماران افغان، وارد جلال‌آباد شد و در سال ۱۹۹۱ سه درمان‌گاه را بنا نهاد. از آن‌جا بود که ناکامورا این بار اساس سازمان غیردولتی (سازمان پزشکی صلح جاپان PMS) را گذاشت و کارش به عنوان مددرسان را با شعار «برای درخشش نور به گوشه‌های تاریک» آغاز کرد.

مرگ تتسو ناکامورا که دولت افغانستان به پاس خدمات چندین ساله او، شهروندی افتخاری برایش داده بود، با واکنش‌های گسترده روبه‌رو شده است.

در چندین ولایت به یاد او مردم مراسم شمع‌افروزی برپا کردند و در کابل نیز شماری در واکنش به مرگ او در یک حمله مسلحانه، در برابر سفارت پاکستان دست به اعتراض زدند.

قرار است پیکر تتسو ناکامورا در شهر فوکووکای جاپان، زادگاهش به خاک سپرده شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن