حمله طالبان یک میلیون دالر به رسانه‌ها در غزنی آسیب زده است

۸صبح، کابل: “نی”، نهاد حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید، بررسی‌های این اداره نشان می‌دهد که رسانه‌های محلی غزنی در حمله طالبان به این ولایت متقبل خسارات هنگفت مالی شده‌اند و نشرات بعضی از آن‌ها متوقف شده است.

مسوولان نی، به روز پنج‌شنبه، پنجم میزان در یک نشست خبری در کابل اعلام کردند که کمیته‌ی موظف برای بررسی زیان‌های رسیده به رسانه‌ها در غزنی، نشان می‌دهد که رسانه‌های غزنی در پی حمله طالبان، یک میلیون و ۵۹ هزار و ۱۶۰ دالر و یک میلیون و ۳۷۰ هزار و ۲۰۰ افغانی زیان دیده‌اند. از ۱۲ رسانه‌ی فعال در غزنی، در حال حاضر چهار تای آنغیرفعال شده اند.

عبدالمجیب خلوتگر، رییس دفتر نی در نشست خبری‌ای گفت: برعلاوه زیان‌های مالی‌ای که رسانه‌های غزنی متقبل شده‌اند؛ ۴۵ کارمند رسانه‌ای در این ولایت نیز بی‌کار شده و یا هم به دلیل تهدید‌های امنیتی، کارشان را رها کرده‌اند. یافته‌های نی هم‌چنان نشان می‌دهد که ساحه‌ی پوشش رسانه‌های محلی غزنی کاهش یافته است.

بر اساس گزارش‌ها، دولت افغانستان ۲۸۰ میلیون افغانی را برای بازسازی غزنی در نظر گرفته است. آقای خلوتگر هم‌چنان گفت از حکومت می‌خواهیم از پولی که برای بازسازی غزنی اختصاص داده شده است مقدار قابل ملاحظه‌ای را برای رسانه‌های غزنی اختصاص دهد تا رسانه‌های غزنی دوباره فعال شوند.

از سوی دیگر، خبرنگاران و مالکان رسانه‌ها در غزنی به دفتر “نی” می‌گویند که وضعیت امنیتی در این ولایت هنوز عادی نشده است و رسانه‌های محلی نمی‌توانند شبانه نشرات داشته باشند، زیرا ممکن نیست کارمندان‌شان را در دفتر نگاه کنند.

از سویی هم رسانه‌داران در غزنی می‌گویند حکومت تا اکنون با رسانه‌هایی که در پی حمله‌ی طالبان به این ولایت آسیب دیده‌اند، کمک نکرده است.

دکمه بازگشت به بالا