نی از محتوای نامه سرپرست وزارت مالیه به ریاست گمرکات انتقاد کرد

۸صبح، کابل: نهاد نی یا حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان با صدور اعلامیه‌ای از متحوای نامه محمدهمایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه، به ریاست گمرکات، انتقاد کرده است.

به نقل از اعلامیه نی، قیومی که مشاور ارشد اشرف غنی نیز است، در نامه‌ای به ریاست گمرکات وزارت مالیه نوشته است: «نهادهای محترم کشفی، و امنیتی، حق ارزیابی و نظارت از ادارات عایداتی این وزارت را ندارند و در صورتی که نیاز به معلومات واحدهای دومی وزارت مالیه داشته باشند، می‌توانند بعد از طلب دستور مقام وزارت مالیه، به واحدهای دومی این وزارت مراجعه کنند.»

سرپرست وزارت مالیه با استناد به حکم شفاهی رییس جمهور غنی و یک مصوبه کابینه در سال ۱۳۹۳ تأکید کرده است که هیچ یک از ارگان‌های کشفی و امنیتی به شمول ادارات لوی سارنوالی، اداره عالی بررسی، ریاست عمومی امنیت ملی، ریاست «۶۲» و ریاست استخبارات وزارت داخله، حق ندارند در امور واحدهای وزارت مالیه، به‌ویژه گمرکات، دخالت کنند.

براساس نسخه‌ای از این نامه که توسط نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان منتشر شده است، تاریخ نگارش نامه مذکور ۲۱ جوزای ۱۳۹۸ ذکر شده است. نی می‌گوید که این نامه با قلم محمدهمایون قیومی نوشته شده و امضای او نیز در پای این نامه مشاهده می‌شود.

نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان گفته است که درون‌مایه نامه محمدهمایون قیومی به ریاست گمرکات وزارت مالیه، خلاف قانون اساسی و قانون دسترسی به اطلاعات است و مانع گردش آزاد اطلاعات در کشور می‌شود.

این نهاد از ریاست جمهوری خواسته است که ضمن توجه به درون‌مایه این نامه، توضیح دهد که حکم شفاهی یا کتبی در مورد آن‌چه که محمدهمایون قیومی ادعا کرده، صادر کرده است یا خیر.

عبدالمجیب خلوتگر، رییس نهاد نی، گفته است که ریاست جمهوری باید جلو عمل فراقانونی افراد در وزارت مالیه را بگیرد و زمینه حساب‌رسی، عمل‌کرد شفاف و مبارزه با فساد اداری را فراهم کند.

وزارت مالیه تاکنون در قبال این نامه اعلام موضع نکرده است.

این نامه که صحت آن توسط یک نهاد مستقل مثل «نی» تأیید شده است، در حالی بیرون درز می‌کند که شکایت از وجود فساد در گمرکات و هم‌چنان ادارات عایداتی وزارت مالیه کماکان بلند است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن