نادری: طالبان در بدل آتش‌‌بس سه ماهه، خواستار آزادی هفت هزار زندانی و حذف فهرست سیاه شده‌اند

۸صبح، کابل: احمدنادر نادری، عضو هیأت مذاکره‌کننده دولت و رییس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی، می‌گوید که طالبان در بدل آتش‌بس سه‌ماهه، خواستار آزادی هفت هزار زندانی‌ و حذف نام رهبران‌شان از فهرست سیاه ملل متحد شده‌اند.

آقای نادری روز پنج‌شبنه، بست‌وچهارم سرطان، در یک نشست خبری هرچند تاکید کرد که تاکنون بحث آتش‌بس و حکومت موقت به صورت رسمی مطرح نشده، اما گفت که برخی از اعضای هیأت طالبان این موضوع را مطرح کرده‌اند که به هیچ عنوان موقف رسمی طالبان را تداعی نمی‌کند.

او افزود که تنها یک عضو طالبان در مسکو و در دوحه گفته است که طرحی برای آتش‌بس سه‌ماهه در دست دارند، اما در مقابل باید هفت هزار زندانی آن‌ها از زندان رها و  نام رهبران‌شان از لیست سیاه سازمان ملل متحد حذف شود.

این عضو هیأت مذاکره‌کننده اما خاطرنشان کرد که برآورده کردن این خواست «بسیار سنگین» است. او گفت: «ما می‌گوییم بیاییم تمام زندانی‌ها را آزاد کنیم. مشترک کار کنیم و تحریم‌ها را رفع کنیم. اما قبل از آن به توافق سیاسی نیاز داریم. هرقدر زودتربه یک توافق برسیم، به همان میزان می‌توانیم این دردها را رفع کنیم.»

نادری تصریح کرد که دولت افغانستان تجربه رهایی پنج هزار زندانی طالبان را دارد. به گفته او با آزاد شدن این زندانی‌ها، میزان حملات، کشتار مردم و جنگ بیش‌تر شده است. او این طرح طالبان را راه حل ندانست و افزود که تنها راه حل بنیادی، ختم جنگ و توافق سیاسی است.

 از سوی دیگر او به سفر هیأت بلندپایه حکومت اشاره کرد و گفت که طالبان پیش از این بهانه داشتند تا در کنار این هیأت، چهر‌ه‌های مطرح سیاسی کشور نیز حضور داشته باشند. به گفته او اکنون با شرکت چهر‌ه‌های سیاسی کشور، این بهانه طالبان رفع خواهد شد. نادری ابراز امیدواری کرد که با اشتراک هیأت دولت افغانستان، طالبان بحث‌ها روی موضوعات اساسی را آغاز کنند.

دکمه بازگشت به بالا