هشدار دوستم: نتیجه تقلبی انتخابات را نمی‌پذیریم و حکومت موازی تشکیل می‌دهیم

۸صبح، کابل: عبدالرشید دوستم، معاون نخست ریاست جمهوری هشدار داده است، در صورتی که نتیجه انتخابات با تقلب همراه باشد، حکومت برآمده از آن را نمی‌پذیرد و حکومت موازی به رهبری عبدالله عبدالله را اعلام می‌کند.

آقای دوستم در حال حاضر معاون برحال محمداشرف غنی در حکومت وحدت ملی است، اما در انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان از عبدالله عبدالله، رییس اجرایی این حکومت حمایت کرد.

معاون اول ریاست جمهوری روز پنج‌شنبه، بیست‌وچهارم دلو، در محفلی که به مناسبت بزرگداشت از ظهیرالدین‌محمد بابر در شهر شبرغان برگزار شده بود، در سخنانی هشدار داد که تحت هیچ شرایطی «تقلب در انتخابات» را نمی‌پذیرد و برای آن گزینه دارد.

عبدالرشید دوستم از این گزینه اعلام «حکومت باالمثل» دسته انتخاباتی  «ثبات و هم‌گرایی» به ریاست عبدالله عبدالله یاد کرد.

او خطاب به مردمی که در این نشست حضور داشت، گفت: «اگر اینجا هم تقلب صورت گرفت، اگر رای شما نادیده گرفته شد، اگر بر گردنم شمشیر و کارد گرفته شود و به دار آویزان شوم، اعلام نتیجه تقلبی انتخابات را نمی‌پذیریم.»

برخی از اعضای دسته ثبات و هم‌گرایی از جمله احمدضیا مسعود، معاون پیشین ریاست جمهوری نیز از اعلام حکومت موازی به رهبری عبدالله عبدالله به عنوان بدیل «مناسب برای تقلب انتخاباتی» یاد کرده است.

Image may contain: 15 people, people smiling, people standing
احمدضیا مسعود از دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی خواسته است که آماده‌گی اعلام حکومت موازی را داشته باشد

آقای مسعود در صفحه‌ی فیس‌بوکش نوشته است که با سخنان آقای دوستم در مورد پی‌آمدهای نتایج انتخابات، در صورتی‌که کمیسیون مستقل انتخابات دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» به ریاست محمداشرف غنی را برنده اعلام کند، موافق است.

او تأکید کرده است که اعضای دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» به ویژه شورای رهبری آن باید آماده‌گی کامل برای اعلام حکومت موازی را داشته باشند.

احمدضیا مسعود هم‌چنان گفته است که هیچ مصلحتی در کشور بالاتر از مصلحت شفافیت انتخابات نیست.

انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شد. براساس نتیجه ابتدایی، محمداشرف غنی برنده است و عبدالله عبدالله در جایگاه دوم قرار دارد.

در پیوند به این نتیجه بیش از ۱۶ هزار شکایت به ثبت رسیده بود که از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی رسیده‌گی و برای تطبیق به کمیسیون مستقل انتخابات فرستاده شده است.

تاهنوز روشن نیست که نتایج نهایی این انتخابات چه زمانی اعلام خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن