دوستم از اعلام تشکیل «حکومت همه‌شمول» توسط عبدالله حمایت کرد

۸صبح، کابل: عبدالرشید دوستم، معاون نخست ریاست جمهوری و رهبر حزب جنبش ملی، در گردهمایی اعضا و هواداران این حزب در شهر شبرغان، مرکز جوزجان، از تصمیم عبدالله عبدالله برای تشکیل «حکومت همه‌شمول» اعلام حمایت کرد.

عبدالله عبدالله، رییس دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» شام گذشته اعلام کرده بود که نتیجه «تقلبی» انتخابات را نمی‌پذیرد و بر اساس «آرای پاک و بایومتریک‌شده» برنده انتخابات ششم میزان است.

او گفت که «تقلب‌کاران روی سیاه تاریخ اند و ما حکومت همه‌شمول تشکیل می‌دهیم.»

عبدالله این تصمیم را پس از آن‌که کمیسیون مستقل انتخابات محمداشرف غنی را برنده انتخابات خواند، در جمع هواداران و اعضای دسته «ثبات و هم‌گرایی» اعلام کرد.

عبدالرشید دوستم امروز چهارشنبه، ۳۰ دلو، در گردهمایی اعضای حزب جنبش در پیوند به اعلام نتیجه نهایی انتخابات گفت که در جریان اعلام نتیجه انتخابات قرار نداشت و این کار به صورت ناگهانی و بدون اطلاع طرف‌های انتخاباتی انجام شده است.

او افزود که موضع خود را قبلاً نسبت به اعلام «تقلبی» نتیجه نهایی انتخابات اعلام کرده است و اکنون صرفاً از تصمیم عبدالله برای تشکیل «حکومت همه‌شمول» با «جان و دل» حمایت می‌کند.

دوستم چند روز پیش هشدار داده بود در صورتی که نتیجه انتخابات با تقلب همراه باشد، حکومت موازی تشکیل خواهد داد.

رهبر حزب جنبش امروز گفت که او قبلاً پیش‌بین این وضعیت بود و ادعا کرد که کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات با پول و وعده چوکی توسط «دولت‌ساز» تطمیع شده‎‌اند و تحت تأثیر رفته‌اند.

او گفت که اگر کسی کمی آگاهی هم می‌داشت این کار را به خاطر پول و چوکی انجام نمی‌داد.

به ادعای دوستم، کمیسیون مستقل انتخابات، رأی هواداران «ثبات و هم‌گرایی» را نادیده گرفته و یک تیم «باخته‌گی» را برنده انتخابات اعلام کرده است.

رهبر حزب جنبش و معاون نخست ریاست جمهوری خاطرنشان ساخت که اعلام «نتیجه تقلبی» و «کودتای انتخاباتی» توسط کمیسیون مستقل انتخابات را به رسمیت نمی‌شناسد.

عبدالرشید دوستم، کمیشنران این کمیسیون را «خاین ملی» خواند و تأکید کرد که باید به پنجه قانون سپرده شوند.

او از هواداران دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» خواست که در برابر اعلام نتیجه انتخابات خاموشی اختیار نکنند، زیرا به گفته او، خاموشی نوعی خودکشی است.

دوستم به هوادارانش اطمینان داد که به کسی «باج» نمی‌دهد و «ملت‌فروش» نیست و برای حقوق آن‌ها و تأمین عدالت هرگز «معامله» نخواهد کرد.

او این مطلب را پس از دریافت یک تماس تلفنی لحظاتی پس از شروع سخنرانی‌اش بیان کرد.

عبدالرشید دوستم گفت که اشرف غنی برایش تماس گرفته بود و برای همین لحظه‌ای از پشت میز خطابه کنار رفت.

وی افزود که طرفش کاملاً روشن است و از موضع عبدالله حمایت می‌کند و به خاطر این تماس تلفنی نباید کسی فکر کند که او از هر دو طرف می‌زند.

رهبر حزب جنبش خطاب به مردمش گفت که از «تهدید»، «پتکه» و «تبلیغات» حریف نترسند، زیرا اگر قرار باشد کسی کشته شود و یا به زندان برود، آن کس خودش است، نه کس دیگری.

او همزمان گفت که در گذشته تنها یک پولیس با یک کمربند مردم را از یک قریه فراری می‌داد اما حالا یک قول اردو هم قادر به این کار نیست.

دوستم از نیروهای امریکایی و ناتو نیز خواست تا زمانی که وضعیت به صورت کامل روشن نشود، حوصله‌مندی اختیار کنند و از هیچ دسته انتخاباتی حمایت نکنند.

این عضو رهبری دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» از دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» نیز خواست که زور نیروهای امریکایی و ناتو را به رخ مردم نکشد، زیرا آن‌ها محاسبه‌شده عمل خواهند کرد.

عبدالرشید دوستم از هوادارنش خواست که به صداهایش «بیباکانه» و «جسورانه» لبیک بگویند و فردا پیروزی خود در فاریاب و سرپل را نیز جشن بگیرند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن