نماینده‌گان مجلس از حکومت خواستند در برخورد با معترضان از توسل به خشونت پرهیز کند

خلیل اسیر

در حالی که جنجال‌های انتخاباتی وارد مرحله حادتر خود شده است، نماینده‌گان مجلس از حکومت می‌خواهند در برخورد با معترضان از توسل به خشونت پرهیز کند.

جنجال‌های انتخاباتی در کشور به دنبال آن با «خشونت» توأم شد که کمیسیون مستقل انتخابات، روند بازشماری آرا را، پس از سه روز توقف، روز یک‌شنبه، ۲۶ عقرب، از سر گرفت.

بیش‌تر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از جمله عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار، رحمت‌الله نبیل و نامزدان عضو «شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری» نسبت به شروع بازشماری آرا – پیش از آن‌که به گفته آن‌ها تکلیف آرای تقلبی و مشکوک روشن شود – اعتراض دارند.

نامزدان معترض می‌گویند که بیش از ۳۰۰ هزار رأی «تقلبی و مشکوک» است که باید از مجموع بیش از ۱ میلیون و ۹۰۰ رأی دیجیتالی که کمیسیون مستقل انتخابات بر صحت آن تأکید دارد، حذف شود.

در مقابل اما کمیسیون گفته است که کار تصفیه آرای تقلبی را به پایان برده است و اکنون وارد مرحله بازشماری آرای محلات «مشکوک» شده است.

این کمیسیون کار بازشماری آرا را در ۳۴ ولایت کشور به تاریخ ۱۸ عقرب آغاز کرد که در پی اعتراض نامزدان برای سه روز از ۲۲ تا ۲۵ عقرب متوقف شد.

به دنبال آن نماینده‌گان نامزدان معترض با کمیسیون مستقل انتخابات وارد گفت‌وگو شدند، که البته به ادعای نامزدان، این گفت‌وگو به نتیجه روشن منجر نشده است.

با این حال کمیسیون مستقل انتخابات روز یک‌شنبه، ۲۶ عقرب، روند بازشماری آرا را دوباره از سر گرفت؛ اقدامی که بار دیگر با اعتراض نامزدان همراه شد.

کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده است که در پی این اعتراضات موفق نشده است بازشماری آرا را دست‌کم در هفت ولایت آغاز کند.

کندز در شمال‌شرق کشور یکی از این ولایات است که کمیسیون مستقل انتخابات موفق به بازگشایی دفتر خود در این ولایت نشده است و کار بازشماری آرا نیز در آن متوقف است.

دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» مدعی است که نیروهای قطعات ویژه پولیس، روز یک‌شنبه، در برخورد با ناظران و هواداران این دسته انتخاباتی در کندز از خشونت کار گرفته است.

عبدالله عبدالله، رییس دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» روز یک‌شنبه اعلام کرد که در پی شلیک نیروهای قطعات ویژه پولیس به روی ناظران و هواداران این دسته انتخاباتی، یک نفر کشته و چهار نفر دیگر زخمی شده‌اند.

محمدالله بتاش، نماینده مردم کندز در مجلس نماینده‌گان، نیز روز دوشنبه تأیید کرد که نیروهای قطعات ویژه پولیس روز یک‌شنبه به روی افرادی که در برابر دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در این ولایت تجمع کرده بودند، شلیک کرده‌اند.

بتاش، ضمن آن‌که از «شجاعت» این نیروها ستایش کرد، افزود که وظیفه نیروهای قطعات ویژه پولیس، به گلوله بستن مردم نیست.

این نماینده کندز از حکومت خواست در برخورد با معترضان از توسل به خشونت پرهیز کند.

قابل یادآوری است که وزارت داخله ادعای شلیک نیروهای قطعات ویژه پولیس به روی معترضان در کندز را تکذیب کرده است.

این وزارت در اعلامیه‌ای گفته است که تلفات واردشده به مردم ناشی از پرتاب هاوان از سوی گروه طالبان به دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در این ولایت بوده است.

جنجال‌های اخیر انتخاباتی مجلس نماینده‌گان را شدیداً نگران کرده است.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان، روز دوشنبه، ۲۷ عقرب، در نشست عمومی این مجلس، ضمن ابراز نگرانی نسبت به این جنجال‌ها گفت که در مرحله حساس کنونی، بیش‌ترین مسوولیت متوجه کمیسیون‌های انتخاباتی است تا از بروز بحران در کشور جلوگیری کنند.

رحمانی، مردم و نامزدان را از شرکای اصلی انتخابات خواند و هشدار داد که بی‌اعتنایی به خواست هر یکی از آن‌ها، کل روند انتخابات را از اعتبار ساقط خواهد کرد.

او گفت که تا اعلام نتیجه نهایی انتخابات راه درازی در پیش است و کمیسیون مستقل انتخابات باید از همین حالا با اعتمادسازی و تأمین شفافیت، زمینه را برای اعلام نتیجه قابل قبول برای همه جناح‌ها فراهم سازد.

او تأکید کرد که مشکل کنونی در روند انتخابات یک مشکل فنی است و نباید به جنجال و بحران بزرگ سیاسی در کشور تبدیل شود.

رییس مجلس نماینده‌گان از جناح‌های سیاسی و دسته‌های انتخاباتی خواست تا از هر گونه موضع‌گیری که به گفته او باعث فرو رفتن کشور در بحران می‌شود، خودداری کنند.

او هم‌چنان از نیروهای امنیتی خواستار حفظ بی‌طرفی در برخورد با جنجال‌های جاری در زمینه انتخابات شد.

میررحمان رحمانی از جانب دیگر استفاده یک میلیون رأی تقلبی در انتخابات ششم میزان را نه تنها برای افغانستان که برای مردم کل جهان «تشویش‌آور» توصیف کرد.

او گفت که نه تنها برای مردم افغانستان که برای مردم کل جهان تشویش‌آور است که از بین حدود دو و نیم میلیون رأی استفاده شده در انتخابات، حدود یک میلیون رأی آن تقلبی باشد.

رحمانی تأکید کرد که مجلس نماینده‌گان در ارتباط با این شمار رأی تقلبی منتظر تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی است.

انتخابات ریاست جمهوری ۵۱ روز پیش در ششم میزان بین سیزده نامزد تصدی کرسی ریاست جمهوری در سراسر کشور برگزار شد.

قرار بود نتیجه ابتدایی این انتخابات در ۲۷ میزان و نتیجه نهایی آن در ۱۶ ماه جاری عقرب اعلام شود، اما کمیسیون مستقل انتخابات موفق به رعایت این تقویم نشد.

به دنبال آن، کمیسیون مستقل انتخابات یک تقویم جدید را ترتیب و اعلام کرد که مطابق آن می‌بایست نتیجه ابتدایی در ۲۳ عقرب اعلام می‌شد، اما باز هم این تقویم نقض شد.

با توجه به جنجال‌های جاری انتخاباتی به درستی قابل پیش‌بینی نیست که نتیجه ابتدایی انتخابات ششم میزان چه زمانی اعلام خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن