دیدگاه متفاوت نماینده‌گان مجلس: رهایی انس حقانی تصمیم خردمندانه یا جفا به قربانیان جنگ؟

فردین هژیر

اعضای مجلس نماینده‌گان در واکنش به تصمیم اخیر رییس جمهورغنی مبنی بر رهایی مشروط انس حقانی و دو عضو ارشد گروه طالبان دیدگاه‌های متفاوتی دارند. برخی از این نماینده‌گان این تصمیم آقای غنی را «خردمندانه» و گامی ‌به سوی نهادینه شدن صلح در کشور می‌دانند، اما شماری دیگر می‌گویند، رهایی انس حقانی و دو عضو ارشد گروه طالبان «جفای آشکار» و «خیانت بزرگ» در حق مردم افغانستان و قربانیان حملات تروریستی دو دهه اخیر می‌باشد.

علی‌اکبر جمشیدی، نماینده مردم هرات روز چهارشنبه، ۲۲ عقرب در نشست عمومی ‌مجلس نماینده‌گان با ابراز نگرانی از رهایی مشروط سه زندانی شبکه حقانی و گروه طالبان از زندان بگرام گفت، “در صورتی که رهایی آنان منجر به حاضر شدن طالبان به مذاکره مستقیم صلح با حکومت افغانستان شود، از آن استقبال می‌کنیم.” به گفته او اما، در صورتی که این اعضای ارشد شبکه‌های تروریستی تنها برای رهایی دو استاد دانشگاه امریکایی – افغانستان از قید رها شوند، باید اعتراف کنیم که تصمیم گیرنده اصلی حکومت افغانستان نه بلکه کسان دیگری هستند. این عضو مجلس هم‌چنان از رییس جمهور در باره این تصمیمش خواهان وضاحت شد و خاطر نشان ساخت: «با توجه به تهدیداتی که از ناحیه شبکه حقانی متوجه امنیت مردم است، آیا شبکه حقانی و گروه طالبان در مقابل رهایی آنان تعهد کرده اند که جنگ را کاهش می‌دهند یا آتش‌بس برقرار می‌کنند و برای آغاز مذاکره مستقیم با حکومت افغانستان اظهار آماده‌گی کرده‌اند و یا خیر.»

هم‌چنان نیلوفر ابراهیمی، عضو دیگر مجلس نماینده‌گان رهایی این زندانیان را «معامله ننگین» عنوان کرد و گفت، رهایی انس حقانی، عضو شبکه حقانی و ملی‌خان و عبدالرشید اعضای ارشد گروه طالبان جفا در حق قربانیان حملات تروریستی طالبان است. خانم ابراهیمی ‌در این باره افزود: «با معامله رهایی سه تن از قاتلین مردم افغانستان، حکومت هیچ انگیزه‌ی جنگی برای مدافعین واقعی این کشور نگذاشته است.» این اعضای مجلس نماینده‌گان هم‌چنان می‌گویند، رییس جمهور غنی از این پیش حدود ۸۵۰ طالب دیگر را از زندان‌های کشور رها کرد، اما رهایی آنان هیچ تغییری در موقف گروه طالبان نیاورده است.

این در حالی است که رییس جمهور غنی در پیامی‌‌ به مناسبت فرا رسیدن عید فطر در ماه جوزای سال جاری، از رهایی ۸۸۷ زندانی گروه طالبان خبر داد و گفت، این تصمیم برای احترام گذاشتن به خواست نماینده‌گان مردم در لویه‌جرگه مشورتی صلح  و حسن نیت حکومت گرفته شده است.

اما شمار دیگری نماینده‌گان مجلس از تصمیم رییس جمهورغنی مبنی بر رهایی مشروط انس حقانی و دو عضو ارشد گروه طالبان استقبال می‌کنند و می‌گویند، این “تصمیم خردمندانه” به نفع مردم می‌باشد. وژمه عضو مجلس نماینده‌گان گفت: «تصمیم ریبس جمهور سرسری و کورکورانه نیست؛ بلکه این تصمیم به نفع مردم افغانستان و گامی ‌برای آوردن صلح در کشور است و من از این تصمیم حمایت می‌کنم.»

با این همه، میررحمان رحمانی،‌ رییس مجلس نماینده‌گان می‌گوید، رهایی این زندانیان طبق قانون نافذه کشور صورت گرفته و ابتکار آن از دولت افغانستان است. آقای رحمانی در پایان نشست مجلس گفت،‌ هرچند دونالد ترمپ، ریس جمهور ایالات متحده امریکا خواستار رهایی استادان دانشگاه امریکایی – افغانستان شده بود، اما ابتکار رهایی آنان از دولت افغانستان است. رییس مجلس افزود: «اتخاذ این تصمیم سخت و دشوار برای رسیدن به صلح، یک گام مهم پنداشته می‌شود.»

رییس جمهور غنی روز سه شنبه، ۲۱ عقرب از رهایی مشروط انس حقانی، پسر جلال‌الدین حقانی بنیان‌گذار شبکه تروریستی حقانی، مالی خان و عبدالرشید، دو عضو ارشد گروه طالبان خبر داده است. آقای غنی رهایی این زندانیان را برای آغاز مذاکرات مستقیم با گروه طالبان موثر عنوان کرد و افزود، این تصمیم دشوار را در مشورت با شرکای بین‌المللی به ویژه ایالات متحده امریکا گرفته است. آقای غنی هم‌چنان خاطرنشان ساخت که در همکاری با ایالات متحده امریکا راه‌کاری را طرح‌ریزی کرده است که رهایی این زندانیان سبب تشدید جنگ در کشور نخواهد شد. انس حقانی همراه با عبدالرشید، فرمانده نظامی ‌پیشین شبکه حقانی در میزان ۱۳۹۳توسط امنیت ملی افغانستان بازداشت شدند. هم‌چنان حاجی مالی خان در سال ۱۳۹۰ از سوی نیروهای امریکایی بازداشت و به زندان بگرام منتقل شده بود.

این زندانیان مشروط به رهایی دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان کیون کینگ امریکایی ۶۰ ساله و تیموتی ویکس ۴۸ ساله آسترالیایی، رها می‌شوند. این دو استاد دانشگاه در سال ۱۳۹۵ از کابل ربوده شدند. از این پیش، دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا از حکومت پاکستان خواسته بود که در رهایی این دو استاد دانشگاهی با ایالات متحده همکاری کند. عمران خان، نخست وزیر پاکستان نیز گفته بود آقای ترمپ به زودی خبر خوشی خواهد شنید.

رییس جمهور غنی در حالی تصمیم رهایی انس حقانی و دو عضو ارشد گروه طالبان را گرفته است که از این پیش صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور اعلام کرده بود که رهایی انس حقانی از زندان «خط سرخ» دولت و مردم افغانستان است و صلاحیت آن را حکومت افغانستان ندارد. آقای صدیقی در هفتم عقرب گفته بود: «ما در قبال رهایی زندانیان، سیاست‌های خودمان را داریم و این صلاحیت مردم افغانستان است که با زندانی‌ها چگونه برخورد شود.» با این حال، اعضای مجلس نماینده‌گان در حالی درباره رهایی مشروط این زندانیان دیدگاه‌های متفاوت دارند که از این پیش نهادهای جامعه مدنی و شهروندان با راه‌اندازی راهپیمایی‌های گسترده خواهان اعدام انس حقانی شده بودند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن