بیش از ۶۰۰ زندانی افغان از ایران انتقال یافته‌اند

۸صبح،‌ کابل: براساس تفاهم‌نامه دو جانبه میان افغانستان و ایران تنها در سال روان خورشیدی ۶۵۰ زندانی افغان به کشور منتقل شده‌اند.

عزیزاحمد سرباز، رییس هیأت انتقال زندانیان کشور در جریان یک نشست خبری امروز چهارشنبه، اول حوت گفت که به دنبال تفاهم‌نامه دوجانبه، تا اکنون ۱۲۸۰ زندانی افغان از زندان‌های ایران به کشور منتقل شده‌اند.

آقای سرباز افزود که بر اساس تفاهم‌نامه دوجانبه که در سال ۱۳۸۶ صورت گرفته است، روند انتقال زندانیان افغان از زندان‌های ایران به افغانستان، و بر عکس آن جریان دارد.
او هم‌چنان گفت که بالای هر کدام از این زندانیان پس از انتقال‌شان از زندان‌های ایران، با توجه به نوع جرمی که مرتکب شده‌اند، احکام قوانین نافذه کشور تطبیق می‌گردد.
در همین حال جمشید رسولی، سخنگوی لوی‌سارنوالی گفت، یکی از برنامه‌هایی که حکومت وحدت ملی روی دست گرفته، انتقال زندانیان افغان از خارج کشور بر مبنای موافقت‌نامه‌های دوجانبه و برخورد با آنان مطابق قوانین نافذه کشور می‌باشد.

آقای رسولی تأکید کرد که تثبیت هویت و رضایت زندانیان، از شرایط اساسی انتقال آنان به شمار می‌آید.

ایران حدود پنج سال پیش، برای اولین‌بار ۱۶ زندانی افغان در این کشور را به افغانستان تحویل داد و در مقابل، افغانستان نیز حدود ۱۴ زندانی ایرانی را به دولت ایران سپرد.

دکمه بازگشت به بالا