بیش از ۵۰ درصد مردم افغانستان در فقر چندبعدی به سر می‌برند

عبدالاحمد حسینی

یافته‌های تازه‌ی یک گزارش اداره‌ی مرکزی احصاییه و معلومات کشور نشان می‌دهد که ۵۱٫۷ درصد از جمعیت کشور در فقر چندبعدی زنده‌گی می‌کنند.

اداره مرکزی احصاییه روز یک‌شنبه، یازدهم حمل، نخستین گزارش «شاخص فقر چندبعدی» را نشر کرد. این گزارش از سوی اداره مرکزی احصاییه و معلومات کشور در همکاری با مرکز «ابتکارات فقر و انکشاف بشری دانشگاه آکسفورد» تهیه شده است. در شاخص فقر چندبعدی وضعیت زنده‌گی مردم در پنج بعد صحت، تعلیم و تحصیل، وضعیت زندگی، کار و تأثیر امنیت بر زنده‌گی مردم، بررسی شده است. این گزارش حاکی از آن است که بیش از نیمی از جمعیت کشور در فقر چندبعدی به سر می‌برند.

احمدجاوید رسولی، رییس اداره مرکزی احصاییه هنگام نشر این گزارش گفت که پیش از این اداره ملی احصاییه و معلومات هر‌دو سال یک بار طی سروی‌ای، عاید و مصارف را که مبین میزان فقر پولی در کشور است، نشر می‌کرد، اما گزارش شاخص فقر چندبعدی، متمم و مکمل شاخص فقر پولی است. او افزود، در صورتی ‌که یک نفر ۴۰ درصد شاخصه‌های این گزارش را دارا بوده، زیر خط فقر چندبعدی بخش‌بندی شده است. او افزود که هدف از تهیه و نشر این گزارش، کمک به نهاد‌های توسعه‌ای در کشور است که با استفاده از معلومات این گزارش بتوانند راهبردی را برای امحای فقر در کشور به اجرا بگذارند.

براساس گزارش شاخص فقر چندبعدی حدود ۵۸ درصد مجموع فقرای چندبعدی را کودکان زیر سن ۱۸ سال تشکیل می‌دهند. براساس یافته‌های این گزارش، میزان فقر چندبعدی کوچی‌ها ۸۹ درصد، روستاییان ۶۱ درصد، شهرنشینان ۱۸ درصد و در نهایت میزان فقر چندبعدی در سطح کشور در حدود ۵۲ درصد است.

مصطفی مستور، وزیر اقتصاد کشور گفت که برای تهیه این گزارش، فقر چندبعدی در پنج شاخص مورد ارزیابی قرار گرفته است. آقای مستور با مقایسه‌ آمارهای موجود از میزان فقر در کشور در سال‌های گذشته گفت، نسبت به دو سال اخیر، حدود سه درصد در میزان فقر کاهش آمده است. به گفته‌ی او، در سال‎های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلادی میزان کلی فقر در کشور ۵۴٫۵ درصد بود، اما نظر به شاخص‌های فقر چندبعدی این رقم به ۵۱٫۷ درصد رسیده است. وزیر اقتصاد تصریح کرد که میزان فقر در ولایات و ولسوالی‌های کشور متفاوت است. به گفته‌ی وی، وضعیت در شماری از ولایت‌ها بهتر گزارش شده است، اما در ولسوالی‌ها به شدت نگران‌‌کننده است. وزیر اقتصاد کشور گفت: «فقر چندبعدی در ولایت‌ها، با درنظر‌داشت دسترسی به خدمات متفاوت و غیر‌متوازن است، طوری‌ که در کابل ۱۴٫۷ درصد، بادغیس ۸۵ درصد و نورستان۸۰ درصد فقر چندبعدی وجود دارد؛ در حالی ‌که در ولسوالی‌ها این رقم متفاوت است.»

با این‌ حال وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد که شماری از کسانی که در جمع فقیران چندبعدی گنجانده شده‌اند، ممکن از نظر اقتصادی دارای درآمد پایین نباشند، اما در بعدهای دیگر نظیر تحصیلات، صحت و معارف از وضعیت مناسبی برخواردار نبوده‌اند. آقای مستور تصریح کرد که میزان فقر با تعداد جمعیت در هر‌خانواده رابطه مستقیم دارد. او گفت، ۳۳ درصد از خانواده‌های فقیر در مصاحبه با تهیه‌کننده‌گان این گزارش گفته‌اند که در خانواده‌ای زنده‌گی می‌کنند که دارای ۴ عضو است. او اضافه کرد که ۶۱ درصد از خانواده‌های فقیر نیز گفته‌اند در خانواده‌ای زنده‌گی می‌کنند که بیش‌تر از ده عضو دارد. به گفته او، این گزارش نشان می‌دهد که ۶۰ درصد از خانواه‌های فقیر یک نفر نان‌آور دارند که او نیز از سواد بهره‌ای ندارد. با این حال، براساس این گزارش، ۴۸ درصد از خانواده‌ها گفته‌اند که تنها افراد باسواد خانواده‌های‌شان کم‌تر از ده سال سن دارند.

از جانب دیگر، وزیر اقتصاد از طرح برنامه‌هایی به هدف امحای فقر در کشور خبر می‌دهد. آقای مستور گفت که وزارت اقتصاد معلومات و یافته‌های این گزارش را به دقت بررسی می‌کند تا در روشنی آن بتواند برنامه‌هایی برای امحا و کاهش فرق به اجرا بگذارد.

وزیر اقتصاد بیکاری و عدم اشتغال را یکی از چالش‌های عمده شهروندان و از عوامل اصلی فقر در کشور عنوان کرد. او افزود که اداره تحت امرش، برنامه‌هایی برای کاهش میزان فقر و نرخ بیکاری روی دست دارد. به گفته آقای مستور، وزارت اقتصاد طرحی را به نام «به سوی افغانستان مولد» آماده کرده‌ است که به زودی به کابینه برای تصویب فرستاده خواهد شد. با اجرایی شدن این طرح، وزارت اقتصاد انتظار دارد که بتواند توانایی اقتصادی شهروندان کشور را از طریق افزایش تولیدات داخلی بلند ببرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن