بیش از ۵۰ کشته و زخمی در انفجار بر عزاداران حسینی؛ کربلا در کابل است

در پی انفجار عصر روز جمعه، ۱۴ اسد، بر عزاداران حسینی در محله هزاره‌نشین حوزه ششم امنیتی شهر کابل، بیش از ۵۰ تن کشته و زخمی شده‌اند. این رویداد نتیجه انفجار یک ماین خوانده شده که در کراچی ترکاری‌فروشی جابه‌جا شده بود. طالبان در اوایل رویداد، آمار تلفات انفجار را دو کشته و سه زخمی اعلام کردند. در ادامه آمارهای اعلام‌شده از سوی این گروه به هشت کشته و ۱۸ زخمی افزایش یافت. با این حال، مردم محل می‌گویند که میزان تلفات این رویداد به مراتب بیش‌تر از آمارهای طالبان است. یک عضو مجلس نماینده‌گان پیشین ارقام تلفات انفجار کابل را بیش از ۴۰ کشته و زخمی خواند و طالبان را به دروغ‌گویی و پنهان‌کاری متهم کرد. یک عضو برجسته امنیتی طالبان نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز، گفت که بیش از ۵۰ تن در پی وقوع این رویداد کشته و زخمی شده‌اند. او افزود که با توجه به وضعیت وخیم زخمیان، احتمال افزایش در این آمار وجود دارد. پس از بازگشت طالبان به قدرت، حملات بر شیعیان در کشور افزایش یافته است. هرچند داعش مسوولیت حمله اخیر و سایر حملات شبیه آن را به عهده گرفته است، اما طالبان همواره حضور این گروه را انکار می‌کنند. گفتنی است که انفجار روز جمعه بر عزاداران حسینی در کابل با واکنش‌هایی روبه‌رو  شده و از آن به‌عنوان «جنایت ضدبشری» یاد شده است.

حوالی ساعت ۰۶:۰۰ عصر روز جمعه انفجاری در مسجد امام محمد باقر شهر کابل رخ داده است. این مسجد در چهارراهی سرکاریز، از مربوطات حوزه ششم امنیتی شهر کابل موقعیت دارد. طالبان لحظاتی پس از این رویداد، انفجار ماین در این محله هزاره‌نشین را تأیید کردند و گفتند که در پی آن، دو تن کشته و سه تن دیگر زخمی شده‌اند. به گفته این گروه، ماین در یک کراچی دستی جاسازی شده بود و حین خروج مردم از مسجد منفجر شده است. هرچند خبر انفجار دوم در مسجد سفید، واقع در حوزه ششم امنیتی شهر کابل نیز نشر شد، اما مردم محل آن را شایعه خواندند و رد کردند.

لحظاتی پس از این انفجار، تصاویری از محل رویداد در رسانه‌های اجتماعی همه‌گانی شد. در یکی از تصاویر نشر شده، مادری دیده می‌شود که پیکر دخترش را به آغوش گرفته و فریادکنان از ساحه انفجار دور می‌شود. همچنان در یک نوار تصویری، دیده می‌شود که مردم محل، اجساد قربانیان این رویداد را با چادر می‌پوشانند. براساس این تصاویر، انفجار در کوچه‌ای رخ داده که دو طرف آن دکان‌ها است و کراچی‌های ترکاری‌فروشی نیز در آن دیده می‌شود.

طالبان ساعت‌ها پس از وقوع این انفجار، با نشر آمار تعقیبی، شمار تلفات را هشت کشته و ۱۸ زخمی اعلام کردند. خالد زدران، سخنگوی قوماندانی امنیه طالبان در کابل، اوایل جمعه‌شب، ۱۴ اسد، گفت که این انفجار در یک کوچه و هنگام تردد مردم رخ داده است. او افزود که طالبان بررسی‌های‌شان در ساحه را آغاز کرده‌اند تا عاملان رویداد را بازداشت و به «پنجه قانون» بسپارند. این آمار را سایر سخنگویان این گروه نیز در حساب‌های توییتری‌شان نشر کرده‌اند.

با این حال، مردم محل میزان تلفات در این انفجار را بیشتر می‌دانند. یک شاهد این رویداد گفت که او به تنهایی ۱۵ جسد را دیده است و ممکن شمار قربانیان به مراتب بیش‌تر باشد. همچنان منابع در شفاخانه علی‌آباد که دورتر از محل رویداد قرار دارد، گفته‌اند که ۱۰ جسد تنها به این شفاخانه منتقل شده است. عارف رحمانی، نماینده پیشین مردم غزنی در مجلس نماینده‌گان نیز در صفحه فیس‌بوکش به نقل از منابع موثق در کابل نوشت که در انفجارهای کابل، نزدیک به ۴۰ عزادار کشته یا زخمی شده‌اند. او گفت که منابع طالبان با دروغ گفتن در مورد آمار تلفات، تلاش برای پنهان کردن ضعف‌ها و ناکارآمدی‌شان دارند.

سرانجام خبرگزاری رویترز، نیمه‌های جمعه‌شب به نقل از یک عضو بلندرتبه بخش امنیتی طالبان گزارش داد که بیش از ۵۰ تن در این انفجار کشته یا زخمی شده‌اند. این عضو طالبان به رویترز گفته است که به احتمال زیاد، ارقام تلفات این رویداد افزایش می‌یابد؛ زیرا وضعیت صحی بیشتر زخمیان وخیم است. با این همه، مردم محل شمار تلفات این انفجار را به مراتب بیشتر می‌خوانند. منابع همان زمان گفتند که در میان قربانیان، زنان، مردان و کودکان نیز حضور دارند، اما بیشتر قربانیان را زنان تشکیل می‌دهند. گفتنی است که گروه داعش مسوولیت این انفجار در کابل را به عهده گرفته است.

انفجار هفتم محرم بر عزاداران در کابل با واکنش‌هایی روبه‌رو شده است. حامد کرزی، رییس جمهور پیشین جمعه‌شب، ۱۴ اسد، با نشر اعلامیه‌ای در صفحه فیس‌بوکش، این حمله بر عزاداران حسینی در ناحیه ششم شهر کابل را تقبیح کرد. او این رویداد را «جنایت ضدبشری» و «خلاف تمام موازین و ارزش‌های اسلامی و انسانی» خواند. همچنان عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی پیشین نیز رویداد عصر جمعه در کابل را «حمله بر اماکن مذهبی» خواند. او با نشر اعلامیه‌ای گفت که این حمله «جنایت نابخشودنی» است و هیچ‌گونه توجیه ندارد. به باور عبدالله، این رویداد «اهداف شوم و بزدلانه دشمنان مردم افغانستان» را برملا می‌سازد.

طالبان نیز به انفجار هفتم محرم در کابل واکنش نشان داده‌اند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه در صفحه توییترش با نشر خبر این رویداد و آمار تلفات آن گفته است که طالبان انفجار روز جمعه در کابل را محکوم می‌کنند. او این حمله را «انفجار در یک کراچی دستی مردم ملکی» خوانده و در آن، از عزاداران حسینی در کابل یادی نکرده است. به گفته او، این‌گونه رویدادها «کار دشمنان دین و کشور است که امنیت و خرسندی مردم را نمی‌خواهند».

این رویداد در حالی اتفاق می‌افتد که طالبان از تلاش برای تأمین امنیت مراسم مذهبی عاشورا در کشور خبر داده بودند.

عزاداران حسینی در کشور پیش از این نیز با حملات گسترده‌ای روبه‌رو بوده‌اند. با این حال پس از تسلط طالبان، حملات بر هزاره‌ها و شیعیان به شکل بی‌پیشینه‌ای افزایش یافته است. در پی یک انفجار که در میزان سال گذشته بر یک مسجد در کندز صورت گرفت، حدود ۵۰ تن کشته و ده‌ها تن زخمی شدند. همچنان یک هفته پس از آن در حمله دیگر بر مسجد شیعیان در قندهار، حدود ۴۰ تن کشته و بیش از ۷۰ تن زخمی شدند. این در حالی است که در پی سه انفجار پیهم بر دانش‌آموزان مکتب عبدالرحیم شهید، حدود ۱۱ تن کشته و بیش از ۲۵ تن دیگر زخمی شدند. این رویداد در ۳۰ حمل سال روان رخ داد و مردم محل شمار قربانیان را به مراتب بیشتر خواندند. افزون بر این، در انفجارهای هشتم ثور سال جاری بر شیعیان در بلخ، بیش از ۱۱ تن کشته و بیش از ۱۸ تن زخمی شدند. هرچند مسوولیت این رویدادها را همواره گروه داعش به عهده می‌گیرد، اما طالبان تاکنون حضور این گروه در افغانستان را انکار می‌کنند و آن را تبلیغات می‌خوانند.

دکمه بازگشت به بالا