بیش از ۵۰ کشته و ۱۰۰ زخمی؛ حمله موتربمب به مکتب سیدالشهدا با محکومیت گسترده بین‌المللی روبه‌رو شد

۸صبح، کابل: حمله مرگ‌بار بر مکتب سیدالشهدا در دشت برچی از مربوطات ناحیه سیزدهم شهر کابل با محکومیت گسترده در سطح بین‌المللی روبه‌رو شده است. هم‌زمان با این، وزارت امور داخله نوعیت این حمله را اعلام کرده و از افزایش تلفات آن خبر داده است.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله، می‌گوید که طبق آمارهای ابتدایی، در این حمله بیش از ۵۰ تن کشته و بیش از ۱۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

انفجار ساعت ۴:۲۷ عصر روز شنبه، هژدهم ثور هنگامی که دانش‌آموزان دختر مکتب سیدالشهدا رخصت می‌شدند، رخ داد. طارق آرین می‌گوید که نوعیت انفجار موتر بمب‌ بوده و به تعقیب آن دو ماین جاسازی شده در محل نیز انفجار کرده است.

دستگیر نظری، سخنگوی وزارت صحت عامه می‌گوید که ۲۷ کشته و ۸۳ زخمی در شفاخانه‌ها از حمله بر مکتب سیدالشهدا ثبت شده است. این آمارها ابتدایی است و ممکن شمار تلفات افزایش یابد.

حمله بر مکتب سیدالشهدا علاوه بر این‌که در سطح ملی با واکنش‌ها و محکومیت گسترده روبه‌رو شده است، در سطح بین‌المللی نیز واکنش‌های گسترده را در قبال داشته است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، این حمله را وحشت‌ناک خوانده و محکوم کرده است. او با خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی کرده و خواستار مجازات عاملان حمله شده است.

دبیر کل سازمان ملل متحد هم‌چنان بر ضرورت پایان دادن به خشونت در افغانستان و دست‌یابی به راه حل مسالمت‌آمیز تأکید کرده است.

 وزارت خارجه امریکا نیز در اعلامیه‌ای حمله بر مکتب سیدالشهدا را محکوم کرده  است. این وزارت خواستار خاتمه فوری خشونت‌ها و هدف قرار دادن غیرمعمول غیرنظامیان بی‌گناه شده است. امریکا تعهد کرده است که حمایت و مشارکت با مردم افغانستان را ادامه دهد و از حفاظت دست‌آوردهای دو دهه گذشته اطیمنان می‌دهد.

وزارت خارجه سویدن نیز در اعلامیه‌ای حمله بر مکتب سیدالشهدا را تکان‌دهنده خوانده است. این وزارت خواستار کاهش خشونت‌ها شده و تأکید کرده است که آتش‌بس باید در اولویت قرار داشته باشد. سویدن هم‌چنان گفته است که حفاظت از دست‌آوردهای ۲۰ سال گذشته از جمله حقوق بشر و حقوق دختران و زنان در افغانستان مهم است.

اتحادیه اروپا نیز در واکنشی به این حمله گفته است که هدف قرار دادن غیرنظامیان، از جمله کودکان که در مکتب سیدالشهدا در دشت برچی کابل حضور داشتند، نقض آشکار قوانین بین‌المللی بشردوستانه است.

اتحادیه اروپا این حمله را به شدت محکوم کرده است. این اتحادیه خواهان مجازات و پاسخ‌گویی عاملانه حمله بر مکتب سیدالشهدا شده است.

یونیسف، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد نیز حمله بر مکتب سیدالشهدا را به شدت محکوم کرده است. یونیسف حمله بر مکاتب را غیرقابل قبول خوانده و تأکید کرده است که محیط مکاتب باید «بهشت آرامش» باشد تا کودکان با خیال راحت در آن معاشرت و بازی کنند.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد از طرف‌های درگیر خواسته است که از حقوق بین‌المللی بشردوستانه پیروی کنند و از ایمنی کودکان اطمینان دهند.

مسوولیت حمله بر مکتب سیدالشهدا را فرد و یا گروهی بر عهده نگرفته است. دولت طالبان را مسوول این حمله اعلام کرده است. این گروه اما دست داشتن خود در این حمله  را رد و آن را به حکومت نسبت داده است.

دکمه بازگشت به بالا