بیش از ۳۰ رسانه نسبت به «محدودیت شدید دست‌رسی به اطلاعات» اعتراض کردند

۸صبح، کابل: بیش از ۳۰ رسانه‌ی داخلی در نامه‌ای نسبت به «محدودیت شدید دست‌رسی به اطلاعات» از سوی دولت انتقاد کرده‌اند. مسوولان این رسانه‌ها در محلی که قرار بود بنای یادبود خبرنگاران در آن ساخته شود، تجمع اعتراضی برپا کردند.

مسوولان رسانه‌ها در این حرکت اعتراضی از دولت، جامعه‌ی جهانی و نهادهای حامی حقوق رسانه‌ها خواستند که در عرصه‌ی تحقق حق دست‌رسی به اطلاعات و حمایت از رسانه‌ها تلاش کنند تا به این ترتیب سیر آزاد معلومات، آزادی بیان، رسانه‌ها و دموکراسی جوان حفظ شود.

در نامه‌ی اعتراضی رسانه‌ها آمده است که افغانستان در عرصه دست‌رسی به اطلاعات در سال‌های اخیر عقب‌گرد داشته است و رسانه‌ها نگران «بدترشدن» این وضعیت هستند.

در این نامه که از سوی ۳۰ رسانه داخلی ترتیب شده، افغانستان از مرگ‌بارترین کشور برای خبرنگاران توصیف شده است. به باور مسوولان رسانه‌ها، به رغم خشونت‌هایی که علیه خبرنگاران وجود دارد، رسانه‌های افغانستان «آزادترین رسانه‌ها» در منطقه بوده‌اند، اما چالش‌ها فراروی دست‌رسی به اطلاعات، این دست‌آورد را با خطر روبه‌‎رو کرده است.

نامه‌ی اعتراضی رسانه‌ها هم‌چنان دولت را متهم کرده است که به قانون «حق دست‌رسی به اطلاعات» و حمایت از رسانه‌های آزاد برخورد دو پهلو دارد.

در این نامه به سانسور تصویری که از جریان نشست الحاق افغانستان به ائتلاف جهانی حمایت از آزادی رسانه‌ها، از سوی دفتر محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری منتشر شد، به عنوان تازه‌ترین مورد از برخورد دوگانه دولت اشاره شده است. دفتر محمدسرور دانش، عکسی را از حاشیه این نشست منتشر کرد که در آن تصویر عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری حذف شده بود.

رسانه‌های معترض به محدودیت دست‌رسی به اطلاعات گفته‌اند که «بی‌تفاوتی و برخورد فریبنده» دولت در عرصه دست‌رسی به اطلاعات، به یک امر عادی بدل شده است و مشکل دست‌رسی به اطلاعات در «سراسر» ادارات دولتی چشم‌گیر است.

در این نامه به صورت مشخص از نهادهای چون دادگاه عالی، دادستانی کل، امنیت ملی، اداره‌ی تدارکات ملی، دفتر رییس جمهور، وزارت امور خارجه، وزارت مالیه، بانک مرکزی، وزارت دفاع ملی، وزارت امور داخله و وزارت صحت عامه به عنوان بسته‌ترین نهاد نام برده شده است.

فهرست رسانه‌های معترض:

۱ .تلویزیون طلوع‌نیوز

۲ .تلویزیون آریانانیوز

۳ .تلویزیون شمشاد

۴ .تلویزیون یک

۵ .تلویزیون خورشید

۶ .تلویزیون تمدن

۷ .تلویزیون کابل‌نیوز

۸ .تلویزیون زن

۹ .تلویزیون نورین

۱۰ .تلویزیون ژوندون

۱۱ .تلویزیون آرزو

۱۲ .تلویزیون میوند

۱۳ .رادیو کلید

۱۴ .رادیو سلام‌وطندار

۱۵ .رادیو سپوژمی

۱۶ .روزنامه اطلاعات روز

۱۷ .روزنامه ۸صبح

۱۸ .روزنامه ویسا

۱۹ .روزنامه ماندگار

۲۰ .روزنامه صبح کابل

۲۱ .آژانس خبری پژواک

۲۲ .خبرگزاری زنان افغان

۲۳ .خبرنامه

۲۴ .تلویزیون هیواد (قندهار)

۲۵ .رادیو زما (قندهار)

۲۶ .تلویزیون پیکان (بلخ)

۲۷ .رادیو آزاد (بلخ)

۲۸ .تلویزیون عصر (هرات)

۲۹ .رادیو مژده (هرات)

۳۰ .تلویزیون زال (ننگرهار)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن