بیش از ۲۷ هزار خانواده در ولایت‌های شمال و شمال شرقی به آب آشامیدنی صحی دست یافتند

بیش از ۲۷ هزار خانواده در ولایت‌های شمال و شمال شرقی به آب آشامیدنی صحی دست یافتند
۸صبح، بلخ: مسوولان یک نهاد خیریه در ولایت جوزجان می‌گویند که با حفر ۱۰۷ حلقه چاه در ولایت‌های جوزجان، کندز و تخار مشکلات بیش از ۲۶ هزار خانواده را از نظر دست‌رسی به آب آشامیدنی رفع کرده‌اند.

از سوی دیگر، مقام‌های محلی حکومت سرپرست طالبان در ولایت بغلان از آغاز کار حفر ۲۰ حلقه چاه نیمه‌عمیق به همکاری نهاد‌های کمک‌رسان در این ولایت خبر می‌دهند.

محمد صادق قاسمی، رییس بنیاد خیریه «المصطفی» در جوزجان می‌گوید که ۸۷ حلقه چاه در جوزجان و ۲۰ حلقه چاه در ولایت‌های تخار و کندز امروز پنج‌شنبه، ۱۶ جدی تکمیل و به بهره‌برداری سپرده شده است.

قاسمی تأکید کرده است که مطابق به نیازمندی‌های باشنده‌گان ولایت‌های جوزجان، کندز و تخار این چاه‌های عمیق با تمام امکانات و ذخیره‌های کانکریتی به ارزش بیش از ۱۶ میلیون افغانی تکمیل شده است.

به گفته وی، پیش از این باشنده‌گان این ولایات آب را در بدل پول به‌دست می‌آوردند و یا هم از راه‌های دور تأمین می‌کردند.

شماری از باشنده‌گان ولسوالی‌های مردیان، آقچه و فیض‌آباد ولایت جوزجان که به آب آشامیدنی صحی دست یافته‌اند می‌گویند، پیش از این به دلیل نبود آب آشامیدنی صحی مجبور بودند از آب جوی استفاده کنند که سبب بروز امراض گوناگون می‌شد.
از سوی دیگر، کار حفر ۲۰ حلقه چاه نیمه‌عمیق در سه ولسوالی بغلان به ارزش ۱۵ هزار و ۵۰۰ دالر و به کمک مالی مؤسسه ORCD آغاز شد.
به گفته مسوولان در ریاست احیا و انکشاف دهات بغلان، با تکمیل کار این پروژه نیاز حدود ۴۰۰ خانواده در این ولسوالی‌ها به آب آشامیدنی رفع می‌شود.
در پی خشک‌سالی‌های پیهم در کشور آب‌های زیرزمینی به شدت کاهش یافته‌ و این امر دسترسی به آب آشامیدنی را در بیشتر ساحات کشور به‌ویژه در شمال با محدودیت مواجه کرده‌ است.

دکمه بازگشت به بالا