بازداشت بیش از ۲۰۰ عضو ارتش ترکیه

وزارت عدلیه ترکیه به بازداشت شماری از ارتشیان کشور در شهرهای گوناگون فرمان داده است.

دادستانی استانبول نیز دستور بازداشت ۱۷۶ نفر از نظامیان را صادر کرده است. آن‌ها مظنون هستند که در ارتباط با گروه اسلامی فتح‌الله گولن در کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ شرکت کرده‌اند.

به گزارش دویچه‌وله به نقل از خبرگزاری دولتی آناتولی، دادستانی ازمیر هم به دستگیری شماری از سربازان فرمان داده است. ‌دادستانی آنکارا نیز فرمان بازداشت ۳۵ افسر و سرباز ارتش را صادر کرده است.

اتهام اصلی تمام این افراد ارتباط با شبکه فتح‌الله گولن است؛ یک واعظ مسلمان که به حال تبعید در ایالات متحده اقامت دارد و ترکیه تحویل او را خواستار شده است.

دولت آنکارا مدعی است که کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ را هواداران فتح‌الله گولن سازمان داده بودند.

سه سال پیش در همین روزها به دنبال کودتای نافرجام ترکیه برای سرنگونی دولت رجب طیب اردوغان، هزاران نفر، از جمله در ارتش ترکیه، بازداشت شدند.

به گفته منابع مطلع، به دنبال کودتای نافرجام ترکیه حدود ۵۰۰ هزار نفر دستگیر شدند که هنوز حدود ۳۰ هزار نفر از آن‌ها در زندان هستند.

رجب طیب اردوغان در اپریل گذشته در یک سخنرانی اعلام کرد که هم‌اکنون بیش از ۴۴۰۰ مامور پولیس در زندان هستند. او گفت که این افراد ثبات و امنیت کشور را به خطر انداخته بودند.

روی هم‌ رفته، بیش از ۳۱ هزار نفر از ماموران پولیس و بیش ‌از ۱۵ هزار نفر از ارتشیان به دنبال کودتای نافرجام از مشاغل خود برکنار شدند.

مخالفان دولت ترکیه، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور آن کشور را متهم می‌کنند که منتقدان خود را با دست‌آویز شرکت در کودتای نافرجام سرکوب می‌کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن