بیش از صد فلسطینی در اعتراضات مرز اسرائیل زخمی شدند

منابع فلسطینی می‌گویند که بیش از ۵۰۰ فلسطینی در تجمع روز جمعه در مرز غزه- اسرائیل زخمی شده‌اند. بنا به اعلام وزارت بهداشت غزه بیش از صد نفر از آن‌ها با گلوله‌های نیروهای اسرائیلی زخمی شده‌اند.

ارتش اسرائیل هم می‌گوید که چند نفر از میان جمعیت برای پرتاب کوکتل مولوتف و «وسیله‌ای انفجاری» تلاش کردند.

این سومین هفته‌ی متوالی است که هزاران نفر از فلسطینی‌ها در اعتراضاتی که «راهپیمایی بزرگ بازگشت» نام گرفته، شرکت می‌کنند. آن‌ها می‌گویند آواره‌گان فلسطینی باید بتوانند به خانه‌های‌شان که امروز در قلمرو اسرائیل واقع شده، بازگردند.

از زمان آغاز این اعتراض‌ها بیش از ۳۰ فلسطینی با گلوله‌ی نیروهای اسرائیلی کشته شده‌اند. ارتش اسرائیل تک‌تیراندازهایی را در مرز غزه مستقر کرده است.

معترضان تایر موتر و پرچم‌های اسرائیل را آتش زدند. آن‌ها تصاویر بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را نیز سوزاندند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید شمار معترضان نسبت به هفته‌های قبل کمتر بوده، هرچند هنوز تعداد قابل ملاحظه‌ای در این تظاهرات بوده‌اند.

 

بنا به اعلام سندیکای روزنامه‌نگاران فلسطینی، دو خبرنگار در میان زخمی‌شده‌گان امروز هستند. هفته‌ی گذشته یک خبرنگار به ضرب گلوله‌ی نیروهای اسرائیلی کشته شد. اسرائیل گفته یاسر مرتجی خبرنگار معمولی نبوده، بلکه عضو حماس بوده، هرچند برای این ادعا سندی ارائه نشده است.

اسرائیل می‌گوید شبه‌نظامیان حماس می‌خواهند از تجمعات اعتراضی به عنوان پوششی برای عبور از مرز و کشتن اسرائیلی‌ها استفاده کنند.

دیدگاه are closed.