تجمع بیش از ۱۰نفر از فردا تا سه ماه دیگر ممنوع می‌شود

۸صبح، کابل: دفتر معاون دوم ریاست جمهوری اعلام کرد که طرح تنظیم کسب‌وکار در مرحله فلاکت ناشی از اوج کرونا در یک جلسه اختصاصی به ریاست سرور دانش نهایی شده و از فردا یک‌شنبه، ۱۸ جوزا، در کشور تطبیق می‌شود.

طبق اعلام این دفتر، در مرحله اول اجرای این طرح که برای سه ماه در نظر گرفته شده است، تجمع بیش از ۱۰ نفر ممنوع می‌شود.

مطابق این طرح پوشیدن ماسک در اماکن عمومی، رعایت دو متری فاصله، جلوگیری از خارج شدن بزرگ‌سالان از خانه، ضد عفونی کردن محیط‌های کاری و فراهم ساختن وسایل بهداشتی از طرف ادارات و نهادهای خدماتی و تولیدی برای کارمندان و کارگران و رعایت شیفت‌های کاری در ادارات دولتی، الزامی شده است.

براساس این طرح، مدارس دینی، مکاتب و مراکز تحصیلی دولتی و خصوصی تا سه ماه آینده به صورت حضوری فعال نخواهند شد و می‌توانند فعالیت خود را به صورت آنلاین و غیرحضوری ادامه دهند.

گفته شده است که اگر قبل از سه ماه وضعیت بهبود یابد، کابینه در مورد بازگشایی مراکز آموزشی تصمیم خواهد گرفت.

هتل‌های عروسی، سالون‌های ورزشی و پارک‌های تفریحی تا سه ماه آینده طبق این طرح بسته می‌مانند و برگزاری مراسم فاتحه و سایر مراسم‌ و گردهم‌آیی‌های فرهنگی و اجتماعی ممنوع شده است.

در این طرح آمده است که رستورانت‌ها و کافه‌ها تنها اجازه دارند که برای انتقال غذا به مشتریان فعالیت کنند.

براساس معلومات دفتر معاون دوم ریاست جمهوری، تردد ملی‌بس و مینی‌بس‌ها هم‌چنان متوقف و فعالیت وسایط نقلیه‌ای که بیش از چهار نفر سواری داشته باشند، ممنوع است.

دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاست جمهوری گفته است که وزارت صحت عامه موظف شده است تا با همکاری نهادهای مربوط این طرح را اجرایی کند.

مسوولیت تطبیق و نظارت از این طرح را کمیته عالی نظارت برعهده دارد که متشکل از رهبری وزارت صحت عامه، وزارت امور داخله، وزارت کار و امور اجتماعی، اداره مستقل ارگان‌های محلی، سکتور خصوصی و رهبری ولایت کابل است.

هم‌چنان در ولایت‌ها نیز کمیته‌های اضطراری ولایتی مبارزه با کرونا تطبیق این طرح را برعهده دارند.

معاون دوم ریاست جمهوری گفته است که برای تطبیق هرچه بهتر این طرح، همکاری تمام نهادهای دولتی، سکتور خصوصی و شهروندان کشور نسبت به گذشته بیش‌تر ضرورت است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن