تمرکز بیشتر طالبان بر غرب کشور

۸صبح، هرات: گروه طالبان حملات خود را در سال جاری در ولایت‌های هرات، فراه، غور و بادغیس افزایش داده‌است. مقامات محلی در غرب کشور می‌گویند که شورای کویته شماری از مسئولان نظامی خود در غرب افغانستان را برکنار و شمار دیگری را جایگزین کرده‌است. غرب افغانستان که در گذشته وضعیت نسبتاً آرام‌تری در مقایسه به جنوب، شرق و شمال افغانستان داشت.

طالبان در ولایت بادغیس تا دروازه‌های شهر قلعه‌نو حضور پررنگ پیدا کرده‌اند، در هرات حملات در چندین ولسوالی این ولایت افزایش یافته است. در ولایت‌های فراه و غور نیز نبردهای سنگینی میان نیروهای حکومتی و طالبان جریان دارد.

محمد‌آصف رحیمی والی هرات به تازگی گفته است که طالبان برای انجام حملات هراس‌افگنانه در غرب افغانستان به گونه‌ی مستقیم از شورای کویته پاکستان دستور می‌گیرند.

این‌گونه که والی هرات می‌گوید، رهبری طالبان در پاکستان، شماری از فرماندهان محلی این گروه در ولایت هرات را به دلیل تخریب نکردن پروژه‌های اقتصادی و ناتوانی در درگیری در برابر نیروهای امنیتی، برکنار کرده‌است. طی ۲ ماه گذشته ولسوالی‌های کشک کهنه، گلران، پشتون‌ زرغون و اوبه ولایت هرات شاهد افزایش ناامنی‌ها بوده‌است.

آقای رحیمی والی هرات تأکید می‌کند که طالبان در حال جستجوی نقاطی اند که نیروهای امنیتی بر آن مناطق تمرکز کمتری دارند. به گفته‌ی والی هرات ولسوالی اوبه این ولایت، مردم آرام و صلح‌طلبی دارد، به همین دلیل نیروهای امنیتی در آن مناطق حضور جنگی ندارند و طالبان نیز بر اساس تکتیک جدید خود تلاش می‌کنند تمرکز خود در چنین مناطقی را بیشتر کنند.

متهم شدن ایران و پاکستان در ناامنی‌های غرب کشور

جنرال نورالله قادری فرمانده‌‌ی قول‌اردوی ۲۰۷ ظفر می‌گوید که کشورهای پاکستان و ایران در تلاش نابودی افغانستان‌ اند. این مقام نظامی افغان تأکید می‌کند که ایران و پاکستان با حمایت از گروه‌های هراس‌افگن در تلاش نابودی پروژه‌های زیربنایی افغانستان اند.

این جنرال افغان می‌گوید، با آغاز کار پروژه‌های بزرگ اقتصادی در حوزه‌ی غرب، تمرکز مخالفان مسلح دولت بر این بخش از کشور بیشتر شده و تلاش دارند تا با دامن زدن به ناامنی‌ها، جلو تطبیق پروژه‌ها را بگیرند.

کشورهای ایران و پاکستان بارها متهم به حمایت از طالبان شده‌اند. مقام‌های افغان می‌گویند که لانه‌های اصلی طالبان در پاکستان موقعیت دارد و از همان‌جا جنگ را مدیریت می‌کنند. به گفته‌ی آنان، ایران نیز برای جلوگیری از ساخت بندهای آبی و فشار آوردن بر امریکا و حکومت افغانستان، طالبان را حمایت و تجهیز می‌کند.

ایران از دهانه‌ی ذوالفقار در شمالی‌ترین نقطه‌ی غرب افغانستان، تا منطقه‌ی سیاه‌کوه با افغانستان حدود ۹۴۵ کیلومتر مرز مشترک دارد، تمامی نقاط مرزی ایران در غرب کشور واقع شده است. این کشور بارها متهم شده که با ایجاد ناامنی در افغانستان تلاش می‌کند سد‌سازی و روند انکشافی در افغانستان را با چالش روبرو کند.

اتهام علیه پاکستان نیز در غرب افغانستان بسیار بالاست. والی پیشین فراه به روزنامه‌ی ۸صبح از حضور جنرالان پاکستانی در این ولایت سخن گفت و مسئولان ارشد امنیتی غرب افغانستان کماکمان نیز تأکید می‌کنند که سلاح‌های مدرنی که در دسترس طالبان قرار دارد توسط پاکستانی‌ها خریداری و به این ولایت انتقال داده می‌شوند.

نگرانی مردم قلعه‌نو از سقوط احتمالی این شهر

ولایت بادغیس در ماه‌های اخیر شاهد بی‌پیشینه‌ترین رویدادهایی بوده که منجر به کشته شدن شمار زیادی از نیروهای دولتی و طالبان شده‌ است.

در ۴۸ ساعت گذشته، درگیری‌های شدیدی میان طالبان و نیروهای دولتی در ولسوالی‌های، مُقر، قادس و آبکمری به وقوع پیوسته است.  دو روز قبل، بر اثر حملات سنگین نیروهای ارتش بر طالبان و انفجار یک بمب دست‌ساز این گروه در بادغیس، ۱۵ تن از اعضای این گروه کشته و ۱۴ تن‌شان زخمی شدند. منابع امنیتی در بادغیس می‌گویند تمامی این تلفات در منطقه «سنگ آتش» ولسوالی مقر به طالبان وارد شده است. یاسین حیدری، سخنگوی ارتش در بادغیس می‌گوید: «این تلفات ناشی از عملیاتی است که از دو روز قبل به دلیل سقوط پوسته‌ی بهار که مربوط به نیروهای پلیس سرحدی بود، به راه افتاد.»

همچنان مسئولان محلی در بادغیس از کشته و زخمی شدن ۲۳ طالب مسلح در ولسوالی قادس این ولایت خبر می‌دهند.

 محمد ابراهیم گرفتار سرپرست ولسوالی قادس می‌گوید؛ طالبان دو شب قبل، از چند سمت بالای پاسگاه‌های ماموران پولیس ملی در مسیر راه قادس- قلعه‌نو، حمله گروهی کردند.

آقای گرفتار می‌افزاید در نتیجه این درگیری‌ها؛ ۸ طالب مسلح کشته و ۱۵ تن دیگر شان زخم برداشته اند. گرفتار علاوه می‌کند؛ درگیری‌ دو ساعت ادامه داشت، در آن دو مامور پلیس ملی نیز کشته و دو تن دیگر‌شان زخمی شدند.  اما باشندگان محل مدعی‌اند که در درگیری‌ها تنها یک طالب مسلح کشته و یک تن دیگرشان زخمی شده‌است.

بسیاری از باشندگان شهر قلعه‌نو از ورود جنگ‌ به دروازه‌های شهر قلعه‌نو به شدت نگران‌ اند. بر اساس گفته‌های باشندگان شهر قلعه نو، هم‌اکنون طالبان در منطقه باغبان‌ها در پنج کیلومتری شهر قلعه‌نو و چند منطقه دیگر اطراف شهر حضور گسترده دارند.

سقوط هلی‌کوپتر ارتش و حمله تازه طالبان به دروازه‌های شهر فراه

طالبان شام جمعه به منطقه پرمکان، یکی از دروازه‌های ورودی شهر فراه حمله کردند. این حملات از ساعت ۱۲ جمعه شب و بامداد شنبه آغاز شده است. هر چند محب‌الله محب، سخنگوی پلیس فراه تأکید می‌کند که  طالبان پس از این حمله با برخورد شدید نیروهای امنیتی روبرو شدند و هفت کشته و سه زخمی را بر جای گذاشتند. محب می‌افزاید که پس از این تلفات، طالبان وادار به فرار از منطقه نبرد شده‌اند.

همچنان یک چرخ‌بال نیروهای ارتش شام روز جمعه در ولسوالی خاک‌سفید ولایت فراه نشست اضطراری کرد و سپس بدست طالبان افتاد. هنوز چند و چون رویداد به درستی معلوم نیست اما نیروهای امنیتی از نشست اضطراری این چرخ‌بال و طالبان از سقوط داده شدن آن خبر می‌دهند. در این حادثه ۵ تن به شمول یک افسر برجسته نیروهای هوای ارتش کشور جان باخته است. فراه اخیراً به ناامن‌ترین ولایت‌ حوزه‌ی غرب کشور مبدل شده است.

گفته می‌شود شمار زیادی از طالبان با داشتن جنگ افزارهای پیشرفته در بخش‌های از این ولایت مستقر استند.

حملات طالبان در غرب افغانستان در روزهای اخیر به ولایت‌های بادغیس و فراه محدود نیست. محمدصالح دولت‎یاری از فرماندهان سابق خیزش‏‎های مردمی در ولسوالی دولت‌یار ولایت غور شام جمعه از سوی افراد مسلح‎ ناشناس در مقابل درب منزلش ترور شد. عبدالحی‌ خطیبی سخنگوی والی غور می‌گوید شب‎ گذشته هنگامیکه محمدصالح دولت‌یاری از خانه‌اش در ولسوالی دولت‌یار بیرون شد مورد تیراندازی افراد مسلح قرار گرفت.

منابع خبری می‌گویند که «قوماندان صالح» عامل اصلی مقابله با طالبان در شاهراه غور – بامیان، بود.

دکمه بازگشت به بالا