لحظه به لحظه | روز دوم لویه‌جرگه مشورتی صلح

لویه‌جرگه مشورتی صلح قرار است امروز شنبه، هژدهم اسد، نتایج نشست دو روزه‌اش را اعلام کند. این لویه‌جرگه زمانی برگزار می‌شود که روند صلح با میانجی‌گری امریکا پس از یک‌ونیم سال تلاش وارد مراحل حساس خود شده است. ایالات متحده امریکا درپی امضای توافق‌نامه‌ی صلح با طالبان در دوحه، پذیرفت که ۵۰۰۰ زندانی این گروه از زندان‌های افغانستان آزاد شوند. حکومت اما پس از پافشاری‌ها‌، سرانجام به آزادی زندانیان طالبان تن داده، اما آن را مشروط عنوان کرد. در آخرین مورد و پس از رهایی ۴۶۰۰ تن از افراد طالبان، حکومت اعلام کرد که ۴۰۰ زندانی دیگر طالبان جرم‌های سنگین دارند و رهایی آن‌ها از صلاحیت رییس‌ جمهور غنی خارج است. آقای غنی دستور داد که لویه‌جرگه دایر شده و به این ترتیب در مورد رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان تصمیم بگیرد. رییس جمهور غنی در روز نخست این جرگه گفت، طالبان تعهد کرده‌اند که در صورت رهایی ۴۰۰ زندانی این گروه، مذاکرات مستقیم با حکومت سه روز بعد آغاز می‌کنند. او در عین حال افزود، طالبان تهدید کرده‌اند که اگر زندانیان باقی‌مانده این گروه رها نشوند، جنگ را شدت می‌بخشند.

۶:۴۰: با ادامه لویه‌جرگه مشورتی صلح برای روز یک‌شنبه، نزدهم اسد، وزارت کار و امور اجتماعی رخصتی در شهر کابل را برای یک روز دیگر تمدید کرد. عبدالفتاح عشرت احمدزی، سخنگوی این وزارت به روزنامه ۸صبح گفت که با تمدید لویه‌جرگه مشورتی صلح رخصتی عمومی در شهر کابل نیز برای روز یک‌شنبه تمدید شده است. لویه‌جرگه مشورتی صلح روز جمعه، هفدهم اسد، برگزار شد و قرار است فردا با صدور قطع‌نامه‌ای به کارش پایان دهد. این جرگه قبلاً برای دو روز از هفدهم تا هژدهم اسد برنامه‌ریزی شده بود.

با ادامه لویه‌جرگه مشورتی صلح برای روز یک‌شنبه، نزدهم اسد، وزارت کار و امور اجتماعی رخصتی در شهر کابل را برای یک روز…

Gepostet von ‎روزنامه هشت صبح‎ am Samstag, 8. August 2020

۲:۳۵: عبدالله عبدالله: اگر طالبان پس از رهایی زندانیان شروط دیگر بگذارند، جای تأسف خواهد بود. اطمینانی که به صورت مستقیم و غیرمستقیم داده شده است، انتظار ایجاد موانع تازه از سوی طالبان را نداریم.

۲:۲۹: عبدالله عبدالله در یک نشست خبری اعلام کرد که پس از فیصله لویه‌جرگه سه روز نیاز است تا زندانیان آزاد و مذاکرات صلح آغاز شود. به گفته او، اولین دور گفت‌وگوها در قطر دایر می‌شود و تا همین لحظه، هیچ مانعی برای شروع مذاکره به استثنای مساله زندانیان وجود ندارد.

۲:۲۴: عبدالله: اعضای شورای عالی مصالحه‌ی ملی در اولین فرصت متعاقب لویه‌جرگه اعلام می‌شود. قرار بود که پس از عید قربان این کار انجام شود، اما تمام تمرکز روی لویه‌جرگه مشورتی صلح سبب تاخیر شد.

۲:۱۹: عبدالله عبدالله: در داخل کمیته‌ها مخالفت وجود داشت، در جمع‌بندی عمومی کمیته‌ها شاهد اختلافات نبوده‌ایم، اما نظریات مختلف وجود داشته است. برخی از اعضای لوی‌جرگه می‌گفتند که پیش شرط وجود داشته باشد، بعضی‌ها خواستار ضمانت و کاهش خشونت بودند و برخی حتا ضمانت‌های بین‌المللی شدند.

Image may contain: 1 person, sitting

۲:۱۴: اعضای لویه‌جرگه مشورتی صلح به رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان رای مثبت داده‌اند. عبدالله عبدالله، رییس این جرگه در یک نشست خبری گفت که همه اعضای مجلس نماینده‌گان تأکید کرده‌اند که باید موانع فراراه‌ مذاکرات صلح باید برداشته شود. قرار است نشست اختتامی لویه‌جرگه مشورتی صلح فردا روز یک‌شنبه، نزدهم اسد، برگزار می‌شود و قطع‌نامه‌ی این لویه‌جرگه در این نشست صادر می‌شود.


۲:۰۷: عبدالله عبدالله: کار روی توحید گزارش‌های کمیته لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح جریان دارد تا نتایج آن با مردم در میان‌گذاشته شود. همه‌ی اعضای مشورتی لویه‌جرگه حامی شروع گفت‌وگوهای صلح بوده‌اند.

۱:۴۵: شماری از باشنده‌گان کابل در یک حرکت اعتراضی حمایت‌شان را از بلقیس روشن، نماینده مردم فراه در مجلس نماینده‌گان اعلام کردند. این حرکت اعتراضی در دومین روز لویه‌جرگه مشورتی صلح در کابل برگزار شده است.

بلقیس روشن، نماینده مردم فراه در مجلس نماینده‌گان، روز گذشته هنگام سخنرانی رییس جمهور غنی اعتراض کرد و شعاری را به این عنوان «باج‌دهی به طالبان وحشی خیانت ملی است»، بلند کرده بود. آقای غنی ضمن دعوت خانم روشن به آرامش، در پاسخ به او گفت: «من باج ده نیستم. شما همکاران‌تان را قناعت دهید. تصمیم از شما است.» در این هنگام زنی بلقیس روشن را در هنگام بیرون شدن از تالار لویه‌جرگه مشورتی صلح به زمین می‌زند.

Image may contain: 1 person, crowd and outdoor

۱:۱۵: مهم‌ترین موارد مشورتی و پیشنهادی رییسان کمیته‌های لویه‌جرگه مشورتی صلح قرار زیر است:

– لازم است که طرف‌ها برای رسیدن به صلح پایدار و باعزت انعطاف لازم نشان دهند؛

– ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده‌ی طالبان رها شوند تا هیچ بهانه‌ی برای تعویق مذاکرات صلح وجود نداشته باشد؛

– آتش‌بس بدون قیدوشرط هم‌زمان با رهایی زندانیان طالب برقرار شود و طرف‌ها به آن متعهد بمانند؛

– گفت‌وگوهای صلح در زودترین فرصت ممکن آغاز شود؛

–یک هیأت فراگیر و همه‌شمول ملی برای مذاکرات صلح تشکیل شود که توانایی دفاع از ارزش‌های ۱۹ سال پسین و دست‌آوردهای آن را داشته باشد؛

– مذاکرات صلح به رهبری افغان‌ها ترجیحاً در افغانستان برگزار شود؛

– کشورهای دخیل در قضیه‌ی افغانستان از حمایت طالبان دست بردارند و به تشدید تنش‌ها دامن نزنند؛

– طالبان نباید زیر نام داعش حملات هراس‌افگنانه انجام دهند؛

– زندانیان با ضمانت ملی و بین‌المللی رها شوند تا دوباره به صف نبرد نپیوندند؛

– جامعه‌ی جهانی از شروع و موفقیت گفت‌وگوها و تأمین صلح پایدار در افغانستان ضمانت کند؛

– زندانیان نیروهای امنیتی کشور نیز به منظور جلوگیری از تضعیف روحیه ملی آن‌ها، از زندان آزاد شوند؛

–از جمهوریت و دست‌آوردهای ۱۹ سال پسین در مذاکرات صلح به گونه قاطعانه دفاع شود؛

–از قانون اساسی به ویژه فصل دوم قانون اساسی و نظام مردم‌سالار در مذاکرات دفاع شود؛

–آزادی‌ها و حقوق شهروندی، به ویژه حقوق و آزادی‌های زنان که در قانون اساسی کشور نیز آمده است، حفظ شود؛

–آزادی بیان و آزادی مطبوعات محفوظ بماند ؛

–از پیش‌رفت‌های مذاکرات صلح در جریان گفت‌وگوها برای مردم افغانستان گزارش داده شود؛

– حکومت باید رضایت‌مندی خانواده‌های قربانیان جنگ را به دست آورد؛

–همه‌ی اقشار مختلف جامعه به ویژه بانوان و جوانان در هیأت مذاکره‌کننده‌ی صلح سهیم شوند؛

– هیأت مذاکره‌کننده باید توانایی و ظرفیت تام گفت‌وگو را داشته باشد؛

– توافقات صلح زیر نظارت و ضمانت سازمان ملل، قدرت‌های بزرگ جهانی و منطقه‌ای صورت گیرد.

Image may contain: people sitting and indoor

۱۲:۲۰: کمیته‌‌های کاری لویه‌جرگه مشورتی صلح گزارش‌های خود را که حاصل بحث گروهی اعضای آن بودند، ارائه کردند. عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی و رییس لویه‌جرگه مشورتی صلح گفت که دیدگاه‌های اعضای لویه‌جرگه مشورتی صلح متناسب با درک شرایط کنونی و ضرورت رسیدن به صلح در کشور بوده است. لویه‌جرگه مشورتی صلح به هدف تصمیم‌گیری درباره سرنوشت ۴۰۰ زندانی طالبان فراخوانده شده است. این جرگه روز گذشته با سخنرانی محمداشرف غنی افتتاح شد و انتظار می‌رود که با صدور قطع‌نامه‌ای امروز شنبه، هژدهم اسد، پایان یابد.

Image may contain: 4 people, people sitting

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن