پرسش محسن داور از وزیر خارجه پاکستان: «رییس آی‌اس‌آی برای چه هدفی به کابل رفته بود؟»

۸صبح، کابل: محسن داور، عضو پیشین جنبش تحفظ پشتون‌ها و عضو کنونی مجلس نماینده‌گان پاکستان، می‌گوید که شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان باید در مورد سفر ماه گذشته رییس سازمان استخبارات این کشور (آی‌اس‌آی) به کابل، وضاحت بدهد.

داور در توییتی نوشته که این سوال در نشست اسامبله ملی از وزیر امور خارجه پاکستان پرسیده شده است.

او تأکید کرده که برای پارلمان مهم است و مردم پاکستان باید بدانند که فیض‌ حمید، رییس آی‌اس‌آی، واقعاً در افغانستان چه می‌کرد و چه کسی به او اجازه چنین سفری را داده بود و چرا مجلس نماینده‌گان در جریان نبوده است؟

او پرسش‌هایی را در مورد انجام این سفر، هدف آن و نیز جزییات آن مطرح کرده است. محسن داور هم‌چنان پرسیده که ارزیابی قبل و بعد پاکستان از وضعیت افغانستان چه بوده است؟

فیض حمید، رییس سازمان استخبارات پاکستان، در سیزدهم سنبله به کابل آمد. گفته شده بود که این سفر به دعوت طالبان انجام شده است. جزییات زیادی از گفت‌وگوها و دیدارهای فیض حمید رسانه‌ای نشده است. طالبان می‌گوید که نگرانی مرزی، یکی از محورهای گفت‌وگو بوده است. به گفته ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، پاکستان پیشنهاد کرده است که با افغانستان در تأمین امنیت میدان هوایی کابل کمک کند.

ویدیوی کوتاهی از سخنان فیض حمید که در هتل سرینا در کابل ثبت شده بود، به نشر رسیده است. او در این ویدیو در سخنان کوتاهی در پاسخ به خبرنگاران می‌گوید: «نگران نباشید، همه‌چیز خوب خواهد شد.» به گزارش رسانه‌های پاکستانی، سفر فیض‌ حمید به کابل یک‌روزه بوده است.

دکمه بازگشت به بالا