محمد محقق: جهان باید نگذارد که افغانستان بار دیگر به لانه امن تروریسم بدل شود

۸صبح، کابل: محمد محقق، مشاور ارشد رییس جمهور در امور امنیتی و سیاسی، می‌گوید که جهان باید نگذارد که افغانستان بار دیگر به لانه‌ امن تروریسم بدل شود.

رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان روز جمعه، هفتم جوزا، در هنگام سخنرانی به مناسبت دهمین سالیاد داوود داوود، فرمانده زون ۳۰۳ پامیر در شمال افغانستان و شاه‌جهان نوری، فرمانده پولیس تخار، این مطلب را مطرح کرد.

محمد محقق از جامعه جهانی خواست که «فریب کسانی را که نرم‌نرم سخن می‌گویند و اکنون چهره عوض کرده‌اند» نخورد. به گفته او، محاسبه جهان باید این باشد که افغانستان به لانه تروریسم بدل نشود.

او گفت که شعار جنگ نمی‌دهد و برای صلح آماده‌گی دارد، اما بارها گفته است که طالبان تمایلی به صلح ندارند.

مشاور رییس جمهور غنی تأکید کرد که برای «جنگ و صلح» آماده‌گی دارد.

محقق افزود که تصمیم گرفته بود تا در افغانستان دموکراسی را نهادینه کند و در بیست سال گذشته در همین مسیر حرکت کرده است، اما تأکید کرد که در سال‌های اخیر متوجه شده است که وضعیت به گونه‌ای دیگر به پیش می‌رود.

محمد محقق اذعان کرد که در دو سال اخیر آماده‌گی گرفته است و در صورتی که صلح نشود و جنگ ادامه یابد، در کنار دولت و نیروهای امنیتی از مردم دفاع می‌کند.

به باور محقق، وضعیت کنونی افغانستان با خروج نیروهای بین‌المللی «نابسامان و خراب» است، اما امیداوری برای صلح نیز وجود دارد.

در مراسم سالیاد داوود داوود و شاه‌جهان نوری سایر سخنرانان بر تأمین صلح در کشور و ختم جنگ تأکید کردند.

دکمه بازگشت به بالا