محمد محقق: طالبان غیرنظامیان را در بلخاب قتل‌عام کرده‌اند

۸صبح، کابل: محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، در پیامی در صفحه فیس‌بوکش گفته است که طالبان در چندین منطقه ولسوالی بلخاب «جمع زیادى از مردم بی‌دفاع را قتل‌عام» کرده‌اند.

به گفته او، با آن‌که تلاش‌های زیادی صورت گرفت تا جنگ در بلخاب صورت نگیرد، اما طالبان از پیش تصمیم به سرکوب مردم بلخاب را داشتند و با نیروی حدد هشت هزار نفری متشکل از نیروهای قطعه‌های بدری، منصوری و ایلجاری خود، حمله کردند.

به گفته او، طالبان در یک جنگ نابرابر طی چهار روز، ولسوالی بلخاب و بازارهای نو و کهنه این ولسوالی و هشت قریه را که از سکنه خالی شده بود، تصرف کرده و در چندین مورد غیرنظامیان را کشته‌اند.

به گفته او، طالبان برادر و دو برادر‌زاده‌ سید‌حیدر شریفی، مدرس یک مدرسه دینی در بلخاب را با دست بسته در منزل مسکونی‌شان به رگ‌بار بسته‌اند.

به‌عنوان نمونه او از یک رویداد دیگر در روز دوم جنگ در دامنه قم‌کوتل یادآوری کرده است که طالبان دو چوپان و سه دهقان را تیرباران کرد‌ند.

به گفته او، رویدادها به این‌جا ختم نمی‌شود و «اخبار ناگوار دیگری هم هست که تاهنوز گزارش دقیق آن در دسترس نیست.»

وی افزوده که طالبان در سلسله خشونت علیه هزاره‌ها، محمد مرادى، یکی از فرماندهان جهادى سابق هزاره در ولسوالى لعل‌وسر‌جنگل ولایت غور را با دو دختر و یک خواهر‌زاده‌اش کشته‌، خانم و یک پسرش را زخمى کرده و به اسارت گرفته‌اند.

آقای محقق از سازمان ملل متحد و نهادهای مدافع حقوق بشری خواسته است که بر طالبان فشار بیاورند تا هرچه زودتر نیروهای‌شان را از بلخاب بیرون کرده و جلو قتل عام مردم بی‌دفاع را بگیرند.

دکمه بازگشت به بالا