محقق در بلخ از مردم خواست که محکم در برابر طالبان بایستند

۸صبح، بلخ: محمد محقق، مشاور ارشد رییس جمهور در امور امنیتی و سیاسی که به هدف بسیج نیروهای مردمی علیه طالبان به بلخ رفته است، از مردم خواست تا محکم در برابر طالبان بایستند.

محقق ساعاتی پیش وارد مزارشریف شد و در میدان هوایی بین‌المللی مولانا جلاالدین محمد بلخی، در سخنانی گفت که شهر مزارشریف «خط سرخ» نظام، مردم و جریان‌های سیاسی است.

او گفت که شمال و شهر مزارشریف در گذشته نیز شاهد حضور خشونت‌بار طالبان بوده است و بار اول نیست که این گروه به دروازه‌های مزارشریف رسیده‌ است.

محمد محقق از مردم خواست که این بار محکم بایستند و «شگردهای طالبان» را که توسط آن برخی ساحات را گرفته‌اند، خنثا کنند.

مشاور ارشد رییس جمهور در امور امنیتی و سیاسی گفت که شعار او در گذشته این بود که استفاده سلاح در اختیار ارتش و پولیس باشند و دیگران سیاست کنند.

به گفته او، از طالبان نیز در گذشته خواسته بود که از راه صلح، انتخابات و منطق در پی کسب قدرت باشند، اما این گروه سرانجام مردم را مجبور کرد که در کنار دولت دست به سلاح ببرند.

محمد محقق گفت که به این فکر افتاده است که «حرکت‌های سخت‌افزاری» را نیز از یاد نبرد.

 محقق افزود که برای «تشریک مساعی» با سایر جریان‌ها به مزارشریف آمده است.

پیش از این عطامحمد نور، رییس شاخه‌ای از حزب جمعیت برای بسیج مردم علیه طالبان فراخوان داده بود. او روز گذشته به مزارشریف برگشت.

عباس ابراهیم‌زاده، نماینده‌ بلخ در مجلس نماینده‌گان، نیز به هدف بسیج نیروهای مردمی به مزار رفته است.

نقیب‌الله فایق، معین پالیسی وزارت امور داخله گفته است که دولت آماده است امکانات را برای مبارزه با طالبان در اختیار نیروهای مردمی قرار دهد.

دو روز پیش طالبان با سقوط دادن ولسوالی بلخ به نزدیکی دروازه‌های شهر رسیده بودند، اما از سوی نیروهای امنیتی عقب زده شدند.

دکمه بازگشت به بالا