محمدکریم خلیلی: مشکل افغانستان با زور و انحصارگرایی حل نمی‌شود

۸صبح، کابل: محمدکریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی، می‌گوید که مشکل افغانستان از طریق «جنگ و زور» و «انحصارگرایی» حل نمی‌شود.

خلیلی که روز یک‌شنبه، بیست‌وسوم جوزا، در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، تأکید کرد که باید از فرصت موجود برای تأمین صلح در کشور استفاده شود.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان در این نشست افزود که روند صلح با هم‌پذیری پی‌گیری شود، نه با سازش یک جمع.

به گفته او، روند صلح زمانی موفق خواهد بود که همه نقش خود را در آن ببینند تا به این ترتیب ریشه‌های منازعات تاریخی در کشور حل شود.

محمدکریم خلیلی افزود که روند صلح تا زمانی که «روند سازش» باشد، مشکل افغانستان حل نخواهد شد، اما «جنبه‌ هم‌پذیری» این روند موفقیت آن را تضمین می‌کند.

رهبر حزب وحدت توضیح داد که اگر صلح جنبه «سازش و انحرافی» به خود بگیرد مشکل افغانستان حل نخواهد شد. او خطاب به طالبان گفت که با «زور و جنگ» هیچ کسی نمی‌تواند کشور را به صلح برساند.

او افزود که اعمال زور و تدوام انحصار راه حل مساله افغانستان نیست و برای بازگشت آرامش به کشور باید از چوکات انحصارگرایی بیرون شد.

محمدکریم خلیلی افزود که افغانستان کشور ۳۰ و ۴۰ سال پیش نیست و وضعیت تغییر کرده است به این دلیل مردم افغانستان به زور تسلیم نمی‌شوند.

او تأکید کرد که اکنون باید با «هم‌دیگر پذیری» به عنوان یک اصل قابل قبول بر مشکل کشور فایق آمد.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان به حکومت و طالبان پیشنهاد کرد که راه هم‌دیگر پذیری را در پیش بگیرند و افغانستان صلح‌آمیز را پایه‌گذاری کنند.

خلیلی وضعیت کشور را «حساس و سرنوشت‌ساز» خواند و گفت که اگر از فرصت‌هایی که برای صلح پیش آمده است، استفاده درست نشود، باید در برابر نسل آینده پاسخ‌گو بود.

او وضعیت جاری کشور را نگران‌کننده خواند و افزود که سرعت گسترش جنگ بیش‌تر از روند صلح است و هر روز مناطق زیادی در اختیار طالبان قرار می‌گیرد.

محمدکریم خلیلی ضمن این که بر استفاده بهینه از فرصت‌هایی که برای برقراری صلح در کشور و ادامه مذاکرات تأکید کرد، گفت که طالبان نیز باید بدانند که برگشت امارت و استقرار آن برای مردم قابل قبول نیست.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان در این نشست به مسایل مربوط به تهدیدات علیه هزاره‌ها نیز پرداخت و تأکید کرد که حکومت باید برای تأمین امنیت مردم به صورت جدی کار کنند.

دکمه بازگشت به بالا