محمدکریم خلیلی: کمیسیون شکایات انتخاباتی نباید نتیجه ابتدایی را مورد تایید قرار دهد

۸صبح، کابل: محمدکریم خلیلی، از چهره‌های برجسته تیم ثبات و هم‌گرایی به رهبری عبدالله عبدالله، می‌گوید که کمیسیون شکایات انتخاباتی باید آرای پاک را از ناپاک جدا سازد و نباید نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام شد، مورد تایید قرار دهد.

نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ اول جدی اعلام شد که در آن محمداشرف غنی با بدست آوردن ۵۰.۶۴ درصد آرا، در جایگاه نخست و عبدالله عبدالله، با بدست آوردن ۳۹.۵ درصد در جایگاه دوم قرار دارد. تیم ثبات و هم‌گرایی پس از اعلام نتایج ابتدایی گفت که آن را نمی‌پذیرد.

با این حال محمدکریم خلیلی که در یک همایشی در غرب کابل صحبت می‌کرد با انتقاد از کمیسیون مستقل انتخابات گفت که  با اعلام نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری، مردم افغانستان از کمیسیون مستقل انتخابات ناامید شدند.

او گفت:« کمیسیون انتخابات به شکل بسیار فجیع و رسوا، نتیجه‌ی ابتدایی را اعلام کرد که به هیچ وجه نه برای احزاب سیاسی، نه برای نامزدان و نه برای مردم افغانستان قابل قبول است.»

آقای خلیلی در ادامه افزود که رای‌های تقلبی به هیچ وجه قابل قبول نیست و به گفته وی، احزاب و دسته‌های انتخاباتی در برابر آن ایستاده‌گی خواهند کرد.

او از کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی خواست که حساسیت موضوع را درک کند و شفافیت را در انتخابات تامین سازد.

آقای خلیلی در ادامه تصریح کرد :« از طریق شفافیت، هر نامزدی که برنده شود، ما از اولین کسانی خواهیم بود که به آن تبریک می‌گویم، اما از طریق تقلب هرگز؛ حکومت برخواسته از تقلب به هیچ وجه نمی‌تواند در افغانستان حاکم شود. مردم از هر راه قانونی و مشروع در برابر حکومت برخواسته از تقلب ایستاده‌گی خواهند کرد.»

 در این برنامه، داکتر عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار، رحمت‌‎الله نبیل و برخی از چهره‌های دیگر نیز حضور داشتند. آقای عبدالله گفت که از رای مردم پاسداری خواهد کرد. رهبر دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی به هوادرانش اطمینان داد که حکومت برخاسته از تقلب بار دیگر به قدرت نخواهد رسید.

گلبدین حکمتیار، یکی دیگر از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نیز بر تامین شفافیت در انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد و خواستار برگزاری انتخابات مجدد در ۲۴۰۰ محلی شد که به گفته وی دستگاه‌های بایومتریک در آن محلات به سرقت رفته است.

او همچنان بر بازشماری تمامی صندوق‌های رای تاکید کرد.

دکمه بازگشت به بالا