شفاخانه محمدعلی جناح در غرب کابل افتتاح شد

۸صبح، کابل: وزارت صحت عامه کشور، شفاخانه محمدعلی جناح را در غرب کابل افتتاح کرد.

در افتتاح این شفاخانه که امروز شنبه، ۳۱ حمل برگزار شد، شماری از مقام‌های بلندپایه حکومتی به شمول محمدسرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه و شماری از مقام‌های پاکستانی شرکت کرده بودند.

محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری در افتتاح این شفاخانه گفت که در عرضه خدمات عمومی برای شهروندان کشور انکشاف متوازن صورت نگرفته است. او افزود:‌ «امروز صحت برای همه، عدالت برای همه و معارف برای همه شعار همه‌ی ما است، ولی در عمل در تطبیق این شعارها با موانع جدی مواجه هستیم.»  

از جانب دیگر، فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه در افتتاح شفاخانه محمدعلی جناح وعده داد که در این شفاخانه علاوه بر ارایه خدمات صحی عمومی، جراحی عاجل و پیوند گرده نیز انجام خواهد شد. او تأکید کرد که وزارت صحت عامه تلاش می‌کند تا زمینه را برای تداوی بیماری سرطان نیز در این شفاخانه فراهم کند.

در این برنامه، علی‌محمد خان، وزیر امور پارلمانی پاکستان در سخنانی گفت که بهره‌برداری از شفاخانه محمدعلی جناح یک گام مؤثر برای هم‌دلی میان مردم افغانستان و پاکستان است.

شفاخانه محمدعلی جناح با هزینه ۲۴ میلیون دالر از سوی وزارت صحت عامه به کمک مالی پاکستان ساخته شده است. این شفاخانه دو صد بستر دارد و در سه منزل ساخته شده است. تهداب این شفاخانه حدود ۱۰ سال پیش گذاشته شده بود و زمانی طولانی را تا افتتاح و بهره‌برداری پیمود.

حدود پنج ماه پیش رییس جمهور غنی به وزارت صحت عامه دستور داده بود که باید سرنوشت شفاخانه محمدعلی جناح را در مدت یک هفته روشن کند. پس از آن قرار شد که این شفاخانه در اول سال روان میلادی افتتاح شود، اما وزارت صحت عامه عدم آماده‌گی پاکستان در تسلیم‌دهی این شفاخانه را از دلایل تأخیر آن عنوان کرده بود.

دکمه بازگشت به بالا