نارندرا مودی: شماری از کشورها از تروریسم به عنوان ابزار سیاسی استفاده می‌کنند

۸صبح، کابل: نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند با حمله لفظی به چین و پاکستان، می‌گوید که شماری از کشورها از تروریسم ابزار سیاسی ساخته‌اند و از آن به هدف حفظ و گسترش منافع‌شان استفاده می‌کنند.

او که در هفتادوششمین اجلاس عمومی سازمان ملل متحد صحبت می‌کرد، اطمینان عدم استفاده از خاک افغانستان برای گسترش تروریسم در جهان را ضروری خواند.

به گفته مودی، هند و جهان باید مطمئن شوند که از موقعیت حساس افغانستان برای منافع کشورهای خاص استفاده نمی‌شود.

او که به گونه تلویحی به پاکستان و چین اشاره می‌کرد، هشدار داد که تروریسم برای این کشورها به اندازه دیگر کشورها «تهدید بزرگ» است.

مودی تصریح کرد: «ما هم‌چنان باید اطمینان یابیم که هیچ کشوری سعی نمی‌کند از موقعیت حساس افغانستان برای منافع شخصی خود استفاده کند. در این زمان مردم افغانستان، به شمول زنان، کودکان و اقلیت‌ها به کمک نیاز دارند و ما باید وظایف خود را انجام دهیم».

به باور نخست‌وزیر هند، خطر تفکر «عقب‌گرایانه» و «افراط‌گرایی» در سراسر جهان رو به افزایش است و در چنین شرایطی، جهان باید اندیشه منطقی،  مترقی و استوار به دانش را مبنای کار قرار دهد.

نارندرا مودی از سازمان ملل نیز خواست که در این راستا در «زمان مناسب» به «اقدام مناسب» دست بزند؛ زیرا به باور وی، اگر کار مناسب در زمان مناسب انجام نشود، موفقیت آن از بین می‌رود.

مودی پیش از این در دیدار دو جانبه با جو بایدن، رییس جمهور امریکا، گفته بود که طالبان باید به همه تعهدات‌شان، از جمله مبارزه با تروریسم، پابند بمانند.

گفتنی است که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، چین و پاکستان به دو همکار نزدیک  حکومت سرپرست طالبان بدل شده است.

کارشناسان معتقدند که با توجه به تنش‌های سیاسی هند با پاکستان و چین، گسترش روابط حکومت طالبان با آن کشورها می‌تواند در ادامه برای هند دردسرساز شود.

دکمه بازگشت به بالا