کارکنان موبی گروپ از خدمات بیمه برخوردار شدند

۸صبح، کابل: گروه رسانه‌ای «موبی گروپ» که شامل تلویزیون‌های طلوع، لِمر، طلوع نیوز و رادیو‌های آرمان و اراکوزیا می‌باشد، همه‌ی کارمندانش را بیمه کرد. این گروه رسانه‌ای با عقد قرارداد با شرکت بیمه افغانستان ۷۰۰ کارمندش را از مزایای بیمه «حوادث» برخوردار ساخته است.

بر اساس اصول این نوع بیمه، در صورتی که کارکنان این نهاد در جریان کار اطلاع‌رسانی زخم بردارند و یا جان ببازند، خودشان و یا خانواده‌ی‌شان از سهولت این نوع بیمه بهرمند خواهند شد. خدمات صحی اما شامل این نوع بیمه نمی‌شود.

با این حال، موبی گروپ نخستین گروه رسانه‌ای خصوصی است که خدمات بیمه حوادث را برای کارمندانش فراهم ساخته است. شفیق گوهری، مدیر عمومی‌ این گروه هنگام امضای قرارداد بیمه با شرکت بیمه افغانستان خاطرنشان ساخت که موبی گروپ پس از مشوره با اتحادیه‌های خبرنگاران و مسوولان مربوط دولتی، دست به چنین اقدام زده است.

مسوولان موبی گروپ می‌گویند آن شمار از کارمندانی که معاش‌شان کم‌تر از پانزده هزار افغانی باشد، مکلف به پرداخت هزینه ماهانه برای شرکت بیمه نیستند؛ اما به قول او کارمندانی که معاش بالاتر از پانزده هزار افغانی دارند، ماهانه یک مقدار پول ناچیز به شرکت بیمه خواهند پرداخت تا از سهولت‌های آن در آینده‌ بهره‌مند شوند.

در کنار این، آقای گوهری افزود، آن عده از کارمندان این گروه رسانه‌ای که در جریان کار جان می‌بازند، بازمانده‌گان‌شان برای یک سال معاش کامل و برای نه سال بعدی نصف مقدار معاش او را دریافت خواهند کرد. افزون بر این، به گفته آقای گوهری آن عده از کارمندانی که در جریان کار زخمی ‌و یا معیوب می‌شوند، برای همیشه به عنوان کارمند این گروه رسانه‌ای ایفای وظیفه خواهند کرد.

کارمندان این گروه رسانه‌ای از اقدام موبی گروپ مبنی بر فراهم‌سازی خدمات بیمه استقبال کرده می‌گویند که در وضعیت کنونی دسترسی به خدمات بیمه خواست همه‌ی خبرنگاران است، زیرا به باور آنان خبرنگاری در افغانستان از دشوارترین شغل‌های رسانه‌ای شمرده می‌شود. زرمینه محمدی، گوینده تلویزیون طلوع نیوز ضمن ابراز خرسندی از اقدام این گروه رسانه‌ای، گفت: «بسیار خوشحال هستم که از جمله نخستین خبرنگارانی هستم که کارت بیمه را دریافت کردم و امید است همه‌ی رسانه‌ها به کارکنان‌شان این خدمات را فراهم کنند.»

در همین حال، فهیم دشتی، رییس فدراسیون خبرنگاران افغانستان می‌گوید که فراهم‌سازی خدمات بیمه برای کارمندان رسانه‌ها یکی از نُه مقرره‌ای است که در سال گذشته نهایی شده است. آقای دشتی هم‌چنان خدمات بیمه را از نیازهای اساسی کارمندان رسانه‌ای عنوان کرد و از مسوولان سایر رسانه‌های خصوصی در کشور خواست که برای کارمندان‌شان چنین خدمات را فراهم کنند.

هم‌چنان سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی می‌گوید که در قوانین نافذه کشور، فراهم‌سازی خدمات بیمه‌ برای نهادهای خصوصی در نظر گرفته نشده است، اما به سخن او، این وزارت به همکاری وزارت عدلیه تلاش دارد تا هرچه زودتر قانون بیمه صحی و تقاعد برای کارکنان نهادهای خصوصی را نهایی کنند و در معرض اجرا قرار دهند.

گروه رسانه‌ای موبی گروپ در حالی برای کارمندانش خدمات بیمه را فراهم کرده است که افغانستان یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاران شناخته شده است. هم‌چنان هیچ رسانه‌ی داخلی دیگری برای کارمندانش خدمات بیمه را فراهم نکرده است. مسوولان اتحادیه‌های خبرنگاران به مسوولان رسانه‌های خصوصی می‌گویند که لازم است سایر خبرنگاران از خدمات بیمه برخوردار شوند.

این در حالی است که بر اساس آمارها در سال گذشته میلادی ۲۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در افغانستان کشته شده‌ و دست‌کم ۲۰ نفر دیگر زخم برداشته‌اند. افزون بر این گروه طالبان به تازه‌گی هشدار داده‌اند که برخی از رسانه‌ها با نشر اعلانات تجارتی سبب اهانت به این گروه می‌شوند. طالبان هم‌چنان هشدار داده‌اند، در صورتی که پخش و نشر این دست پیام‌های بازرگانی متوقف نشود، رسانه‌هایی که دست به نشر آن می‌زنند، با برخورد این گروه مواجه خواهند شد.

 

دکمه بازگشت به بالا