نگاه آمیخته با تردید نسبت به صلح؛ غنی برای بررسی تهدیدها و فرصت‌های صلح با طالبان مشورت می‌کند

خلیل اسیر

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با مقامات کشورهای مختلف جهان دیدار و روی مسایل مهم مربوط به افغانستان گفت‌وگو کرده است. این دیدارها توسط دفتر مطبوعاتی ارگ، اطلاع‌رسانی شده است. طبق اعلامیه‌های ارگ، صلح با طالبان، تهدیدات تروریسم، کاهش سربازان امریکایی و ظرفیت کنونی نیروهای افغان از محورهای اصلی این گفت‌وگوها بوده است.

 

صلح با طالبان

موضوع صلح با طالبان از مهم‌ترین محورهای گفت‌وگوهای غنی با مقامات امریکایی، ناتو، ترکیه، هالند و بعضی از کشورهای دیگر در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ بوده است. غنی در دیدار با هیأتی از نماینده‌گان مجلس سنای امریکا به ریاست لینزی گراهام درباره صلح گفته است که امیدوار است طالبان دست از جنگ بکشند و با آتش‌بس و صلح پایدار کنار بیایند. به نقل از اعلامیه ارگ، گراهام از تلاش‌های حکومت افغانستان در زمینه صلح استقبال کرده است.

رییس جمهور غنی هم‌چنان در دیدار با نانسی پلوسی، رییس مجلس نماینده‌گان امریکا، دیدگاه حکومت افغانستان را «برای صلح پایدار و همه‌شمول با حفظ دست‌آوردهای دو دهه گذشته» تشریح کرده است. جزییات این دیدگاه در اعلامیه ارگ نیامده است. غنی در این دیدار تأکید کرده است که باید تهدیدها و فرصت‌ها در زمینه صلح به گونه‌ی دقیق ارزیابی شود. او افزوده است که حکومت افغانستان اراده و توانایی آن را دارد تا فرصت‌ها را به گونه‌ی درست به خاطر رسیدن به صلح پایدار تحلیل کند.

با این حال، غنی در دیدارش با سناتوران امریکایی از هر ابتکاری که به گفته او افغانستان را به صلح نزدیک کند، استقبال کرده است. او هم‌زمان تأکید کرده است که رهبری و مالکیت این پروسه به دست دولت افغانستان خواهد بود.

غنی در دیدار با مارک ورته، نخست‌وزیر هالند، نیز درباره صلح گفت‌وگو کرده است. به نقل از اعلامیه ارگ، او در این دیدار بر قطع خشونت در افغانستان تأکید کرده و گفته است که طالبان باید خواست مردم برای صلح پایدار را بپذیرند. غنی در دیدار با مارک ورته نیز یادآوری کرده است که این پروسه باید تحت مالکیت و رهبری دولت افغانستان دنبال شود.

صلح از محورهای بحث غنی با مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ نیز بوده است. وزیر خارجه ترکیه در این دیدار گفته است که کشورش نسبت به این‌که پروسه جاری صلح باعث ختم جنگ و خشونت در افغانستان شود، خوش‌بین است.

رییس جمهور در دیداری که با هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، داشته است، گفته است که حکومت متعهد است به جنگ چندین ساله در افغانستان خاتمه بدهد. با این حال پایان دادن به این جنگ را یک پروسه دشوار خوانده و تأکید کرده است که این پروسه باید با تدبیر و عقلایت مدیریت شود. غنی خاطرنشان کرده است که در آینده نزدیک سلسله‌ای از مشورت‌ها را با نیروهای امنیتی و دفاعی، اقشار مختلف مردم، جامعه مدنی و حلقات سیاسی افغانستان آغاز و با آن‌ها درباره فرصت‌ها و تهدیدات احتمالی بحث خواهد کرد.

غنی از جانب دیگر گفته است که طالبان از انتخابات می‌ترسند، زیرا اگر در انتخابات نامزد شوند، کسی آن‌ها را «سگ‌گیر» خود هم انتخاب نخواهد کرد.

 

پناهگاه طالبان در پاکستان

رییس جمهور غنی در دیدارهایش با نماینده‌گان امریکا درباره این‌که گروه طالبان در خاک پاکستان از پناهگاه‌های امن برخوردار است، نیز معلومات داده است. او در دیدار با نانسی پلوسی گفته است که افغانستان تا هنوز شاهد «تغییر چشم‌گیر و اقدامات عملی» از سوی پاکستان در خصوص مبارزه با تروریسم نبوده است. غنی افزوده است که پناهگاه‌های طالبان در خاک پاکستان هنوز هم یک معضل است که باید به آن رسیده‌گی شود.

غنی هم‌چنان تأکید کرده است که گروه طالبان هنوز هم در قاچاق مواد مخدر دخیل است. به گفته او این یکی از تهدیداتی است که باید مورد توجه قرار داده شود.

امرالله صالح، معاون نخست دسته انتخاباتی دولت‌ساز، نیز در دیداری که غنی با اعضای مجلس سنای امریکا داشته است، حضور داشته است. طبق اعلامیه ارگ، صالح در این دیدار ارزیابی خود از تهدیدات موجود گروه طالبان در برابر امنیت ملی افغانستان را با سناتوران امریکایی شریک کرده است. در اعلامیه مصادق این تهدیدات ذکر نشده است. صالح هم‌چنان توضیح داده است که طالبان چگونه با «امکانات و رهبری بیرونی» جنگ خود «علیه مردم افغانستان» را پیش می‌برند.

 

مبارزه مشترک با تروریسم

در دیدارهایی که غنی با مقامات امریکا، ناتو، هالند و ترکیه داشته است، تأکید کرده است که «تروریسم» هنوز هم تهدیدی در برابر افغانستان، منطقه و جهان است. او در دیدار با مولود چاوش اوغلو گفته است که تروریسم یک تهدید مشترک برای کشورهای منطقه است و نقش ترکیه در چهارچوب مأموریت حمایت قاطع در امر مبارزه با تروریسم ارزنده است. غنی افزوده است که افغانستان خواهان حمایت هرچه بیش‌تر ترکیه از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در امر مبارزه با این پدیده است. در همین ارتباط وزیر خارجه ترکیه گفته است که نیروهای این کشور تا زمانی که به حضور آن‌ها در افغانستان نیاز باشد، در این کشور حضور خواهند داشت.

غنی در دیدار با سناتوران امریکایی و رییس مجلس نماینده‌گان این کشور نیز گفته است که تهدیدات گروه‌های تروریستی برای افغانستان و امریکا مشترک است و باید علیه آن مشترکاً مبارزه شود. در اعلامیه‌های ارگ به نقل از غنی نام این گروه‌ها برده نشده است. در یکی از این اعلامیه‌ها به نقل از لینزی گراهام، رییس هیأت مجلس سنای امریکا، آمده است که شبکه حقانی و سایر گروه‌های تروریستی در برابر منافع مشترک دو کشور یک تهدید هستند و مبارزه با آن‌ها به کار مشترک نیاز دارد.

پیش از این امریکا اعلام کرده بود که شبکه القاعده در افغانستان را نابود کرده است. دولت افغانستان نیز از نابودی داعش در این کشور سخن گفته است. به این ترتیب، در حالی که تلاش‌ها برای صلح با طالبان در جریان است، مشخص نیست که افغانستان در معرض تهدیدات کدام گروه‌های تروریستی دیگر قرار دارد که رییس جمهور غنی از تهدیدات این گروه‌ها در «کوتاه‌مدت و درازمدت» در دیدار با این مقامات یاد کرده است.

 

کاهش نیروهای امریکایی

یکی از مسایل مورد بحث در دیدارهای رییس جمهور غنی با سناتوران و نماینده‌گان امریکا، موضوع کاهش سربازان این کشور و تأثیر آن روی وضعیت افغانستان بوده است. غنی در دیدار با سناتوران امریکایی گفته است که افغانستان قبلاً با جانب امریکا درباره کاهش سربازان این کشور به تفاهم رسیده است. او افزوده است که در حال حاضر «تمام عملیات‌ها به دوش نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان است.» او البته در دیدار با رییس مجلس نماینده‌گان گفته بود که ۹۴ درصد عملیات‌ها در افغانستان توسط نیروهای دفاعی و امنیتی افغان انجام می‌شود. غنی تأکید کرده است که نیروهای نظامی افغان – در صورت کاهش سربازان امریکایی – این ظرفیت را دارند تا از مردم و کشور خود دفاع کنند.

با این حال، رییس جمهور غنی گفته است که افغان‌ها خواستار گسترش روابط بین افغانستان و امریکا هستند و می‌خواهند به حیث یک شریک روابط استراتژیک خود با این کشور را به پیش ببرند و بار دوش نباشند. او تأکید کرده است که خواست مردم افغانستان برای مشارکت با امریکا صادقانه است و آن‌ها همیشه خواهان این‌گونه روابط بوده‌اند.

رییس جمهور کشور پیش از این دیدارها، با وزرای دفاع و خارجه امریکا نیز در حاشیه نشست امنیتی مونیخ دیدار کرده بود. آن‌ها گفته بودند که توافق با طالبان احتمالاً در هفته‌های آینده نهایی خواهد شد و محتویات آن مشروط است. به گفته این مقامات امریکایی، طالبان آماده شده‌اند دست از خشونت بردارند و به جامعه کثرت‌گرا اذعان کنند.

محمداشرف غنی به تاریخ ۲۳ دلو برای شرکت در نشست امنیتی مونیخ رهسپار آلمان شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن