وزارت امور زنان: قضایای خشونت علیه زنان در سال روان کاهش یافته است

۸صبح، کابل: وزارت امور زنان کشور می‌گوید که قضایای خشونت در برابر زنان در سال روان به طور چشم‌گیری کاهش یافته است.

 سپوژمی وردک، معین وزارت امور زنان که روز سه‌شنبه بیستم قوس در مراسم پایان کارزارهای شانزده روزه مبارزه با خشونت علیه زنان صحبت می‌کرد، گفت: «خوشبختانه به اثر تلاش‌های خستگی‌ناپذیر وزارت امور زنان، نهادها و ادارات مربوط، آمار خشونت‌های ثبت‌شده سال گذشته از ۶ هزار و ۶۰۰  قضیه به ۴ هزار قضیه کاهش پیدا کرده است.»

خانم وردک، نتایج کارزار ۱۶ روزه مبارزه با خشونت در برابر زنان را مثبت ارزیابی کرد و افزود که برای وزارت امور زنان این برنامه پردست‌آورد بود.

در همین حال، فرزانه اکبری، رییس جندر وزارت امور زنان، در همین نشست خبری گفت که در جریان سه‌سال گذشته بیش از ۲۳ هزار قضیه خشونت در برابر زنان در وزارت صحت عامه ثبت شده است.

به گفته خانم اکبری، از میان قضایای ثبت شده، ۱۳ هزار قضیه مربوط خشونت‌های روانی می‌‌شود و ۱ هزار و ۶۰۰ قضیه دیگر آن خشونت‌های جنسی و تجاوز علیه زنان را شامل می‌شود.

 

ثبت یک‌ونیم هزار شکایت از سوی زنان بی‌سرنوشت

 وزارت امور زنان کشور در حالی از کاهش قضایای خشونت در برابر زنان خبر می‌دهد که گزارش تازه کمیسیون مستقل حقوق بشر از وضعیت زنان بی‌سرنوشت در خانواده نشان می‌دهد که در سال جاری بیش از ۱ هزار و ۵۰۰ زن بی‌سرنوشت به این کمیسیون برای رسیده‌گی به قضایای شان شکایت کرده‌اند.

گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر زیر نام «بررسی قضایای زنان بی‌سرنوشت در خانواده» روز سه‌شنبه بیستم قوس نشر شد.

این گزارش شمار زنان بی‌سرنوشت در خانواده را که به کمیسیون حقوق بشر شکایت کرده‌اند، ۱ هزار و ۵۰۹ تن گفته است. این رقم  فاصله زمانی اول ماه قوس ۱۳۹۶ تا آخر ماه عقرب ۱۳۹۷ را شامل می‌شود.

در این گزارش آمده است که شمار زیادی از زنان همه‌روزه به کمیسیون مستقل حقوق بشر مراجعه می‌کنند و از بی‌سرنوشتی‌شان به این کمیسیون شکایت درج می‌کنند.

گزارش افزوده است: «این زنان کسانی ‌اند که بعد از نامزدی یا ازدواج مورد بی‌توجهی شوهران‌شان قرار گرفته و در وضعیتی به سر می‌برند که از سوی شوهران‌شان ترک و یا تنها گذاشته شده‌اند.»

براساس این گزارش، زنان بی‌سرنوشت در خانواده، هیچ‌گونه نفقه و یا هزینه زنده‌گی را از سوی شوهران‌شان در یافت نمی‌کنند. در کنار این، آنان حتا توانایی گرفتن طلاق را نیز ندارند.

با این حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر دلیل افزایش شمار زنان بی‌سرنوشت در خانواده را، پدیده اعتیاد، ترک یا فرار از منزل، مسافرت طولانی، فرهنگ سنتی و چند همسری برشمرده است که دامن‌گیر شوهران این زنان می‌شود.

کمیسیون مستقل حقوق بشر از پدیده بی‌سرنوشتی زنان در خانوده به عنوان یک چالش جدی در کشور نام برده است که سالانه هزاران زن قربانی این وضعیت می‌شوند.  

بر بنیاد گزارش این نهاد، برای حمایت از زنان بی‌سرنوشت، ظرفیت‌های حقوقی لازم وجود ندارد و این زنان به گونه‌ای نادیده گرفته می‌شوند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر ابراز امیدواری کرده است که دولت افغانستان، نهادهای کمک‌کننده ملی و بین‌المللی،‌ بی‌سرنوشتی زنان در افغانستان را جدی بگیرند و با تهیه و تطبیق برنامه‌هایی، از حقوق بشری زنان بی‌سرنوشت، حمایت کنند.

دکمه بازگشت به بالا