وزارت زنان: پالیسی محافظت از زنان تا پایان هفته روان تصویب می‌شود

۸صبح، کابل: وزارت امور زنان کشور می‌گوید که پالیسی محافظت از زنان در شرایط جنگ و حالات اضطرار زیر کار است و تا پایان هفته روان به تصویب می‌رساند.

رویا دادرس، سخنگوی وزارت امور زنان، روز شنبه هفدهم قوس به ۸صبح گفت: «پالیسی محافظت از زنان در شرایط جنگ و حالات اضطرار تا هنوز نهایی نشده است. امروز شنبه در جلسه هیأت رهبری روی این پالیسی بحث شد. این پالیسی تا آخر هفته جاری تصویب و نهایی می‌شود.»

 وزارت امور زنان کشور حدود یک ماه قبل پیش‌نویس پالیسی محافظت از زنان در شرایط جنگ و حالات اضطرار را در یک نشست مشورتی با نماینده‌گان جامعه مدنی و ادارات زیربط حکومتی شریک کرد.

در پیش‌نویس این پالیسی آمده است که زنان به عنوان قشر آسیب‌پذیر در جنگ کنونی کشور بیشتر در معرض خشونت جنسی، مهاجرت، بیجاشدن از خانه، فقر، بیکاری، دسترسی نداشتن به آموزش و صحت و آسیب روانی قرار می‌گیرند و از این رو حفاظت از آن‌‎ها باید در اولویت کاری دولت قرار گیرد.

ایجاد تشکیل پولیس زن برای حفاظت و حمایت از زنان در شرایط جنگی از موارد عمده این طرح است.

براساس پیش‌نویس این پالیسی، وزارت‌های دفاع، داخله، ریاست امنیت ملی، امور زنان، عدلیه، مبارزه با حوادث، امور مهاجرین، صحت عامه، کمیسیون حقوق بشر، نهادهای مدنی و شماری از اداره‌های دیگر مکلف هستند تا به زنان آسیب‌پذیر در شرایط جنگی و یا حالات اضطرار کمک‌رسانی کنند.

سخنگوی وزارت امور زنان گفت که نشست‌ها پیرامون نهایی‌سازی پالیسی محافظت از زنان به شدت جریان دارد و احتمالاً تغییراتی نیز در پیش‎نویس این پالیسی رونما خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا