وزارت تکنالوژی و مخابرات: کارشیوه‌ی جبران خسارت در خدمات پستی ایجاد می‌شود

حکمت‌الله الکوزی، رییس اداره‌ی تنظیم خدمات پستی گفته است که کارشیوه‌ی جبران خسارت در خدمات پستی ایجاد می‌شود.

مقام‌های وزارت تکنالوژی و مخابرات برای بهبود خدمات پستی به شرکت «اسمارت‌سیستم» جواز فعالیت داده است.

آقای الکوزی روز دوشنبه (۲۱ جوزا) در مراسم اهدای جواز فعالیت به این شرکت شرکت گفت: «اگر بنا بر دلایلی، در میان هزاران مشتری‌ای که شرکت اسمارت‌سیستم دارد، سندی گم شود، ما به آن رسیده‌گی می‌کنیم. همین‌طور، اگر از اضافه‌ستانی و تأخیر در خدمات شکایتی ‌شود، بخش رسیده‌گی به شکایات مشتریان در چوکات خدمات پستی ایجاد می‌‌شود.»

از رسیدن اسناد مهم و محرم از راه خدمات پستی همواره وجود داشته است، اما اکنون مسئولان تأکید می‌کنند که اسناد و نامه‌های مهم و محرم به کشور‌های مختلف انتقال داده می‌شود و اگر مشکلی هم پیش بیاید، شرکت مربوطه طبق جواز، مکلف است قناعت مشتری خود را کسب کند.

عادله پیکار، یکی از شهروندان کابل است. عادله می‌گوید که آنان برای انتقال اسناد محرم و مهم خود به خدمات پستی اعتماد نمی‌توانند، چون اگر اسناد‌شان گم شود، دولت و یا شرکت خصوصی برای پیدا کردن و یا جبران خسارت مسئولیت جدی نمی‌گیرند.

رییس اداره‌ی تنظیم خدمات پستی تصریح کرد که طبق کارشیوه‌ی جبران خسارت، نگرانی باشنده‌های کشور کم می‌شود.

مطابق جوازی که وزارت مخابرات به شرکت‌های خصوصی در بخش خدمات پستی می‌دهد، این شرکت‌ها ناچار می‌شوند که در کنار جبران خسارت، سلسله‌‌ای از معیار‌های مشخص را عملی کنند. به قول آقای الکوزی این معیار‌ها شامل سرعت، مصونیت و محرمیت می‌شود.

شرکت اسمارت‌سیستم به تازه‌گی شروع به فعالیت کرده است.

این شرکت، قراردادی را با وزارت عدلیه هم امضا کرده است. مطابق این قرارداد، اسمارت‌سیستم، اعتبار تأیید اسناد شهروندان کشور را پیدا کرده است.

پیش از این، تأیید اعتبار اسناد شهروندان از مسئولیت‌های وزارت عدلیه بود.

شماری از اسناد‌هایی که مربوط وزارت عدلیه می‌شود، محرم است. این شرکت با گرفتن جواز از وزارت عدلیه می‌تواند اسناد محرم افراد را نیز به کشور‌های مختلف انتقال دهد.

در همین حال محمدهادی هدایتی، معین مالی و اداری وزارت تکنالوژی و مخابرات در این مراسم گفت که در گذشته خدمات پستی کشور کیفیت خوبی نداشت.

آقای هدایتی دلیل نازل بودن کیفیت خدمات پستی را نبود افراد مسلکی و تکنالوژی در این بخش دانست و گفت که اکنون کیفیت خدمات پستی تا حدی بهتر شده است.

به قول او، تکنالوژی جدید بسته‌ی ارسالی یک شخص را محرمیت و مصونیت بالایی می‌دهد. با استفاده از تکنولوژی این امکان مسیر است که هر لحظه جستجو کنیم که بسته‌ی مورد نظر کجا رسیده است.

محمدهادی هدایتی، معین مالی و اداری وزارت تکنالوژی و مخابرات می‌گوید تمام شرکت‌هایی که فعالیت پستی دارند، زیر نظر اداره‌ی تنظیم خدمات پستی این وزارت کار می‌کنند و وزارت تکنالوژی و مخابرات در چارچوکات این فعالیت، به شکلی از سکتور خصوصی حمایت می‌کنند.

در حال حاضر خدمات پستی را ۱۰ شرکت خصوصی زیر نظر وزارت مالیه در داخل و خارج از کشور انجام می‌دهند.

آقای هدایتی می‌گوید که سرمایه‌گذاری هر یکی از این شرکت‌ها بیش از یک میلیون دالر است.

شرکت سمارت‌سیستم یکی از این شرکت‌ها است.

عبیدالله ابراهیمی، رییس شرکت اسمارت‌سیستم می‌گوید که آنان در کنار خدمات پستی، اسناد مربوط به وزارت عدلیه را تصدیق می‌کنند.

به قول او در کنار تصدیق این اسناد، نیاز بود که آنان خدمات پستی را با کیفیت خوب راه‌اندازی کنند.

حکمت‌الله الکوزی، رییس تنظیم اداره‌ی خدمات پستی می‌گوید که شرکت‌های خصوصی به شکل پست، می‌توانند اسناد تحصیلی را در ولایت‌ها طی مراحل کنند.

در حال حاضر دانش‌آموخته‌گان ولایت‌های مختلف ناچار ‌اند برای دریافت دیپلوم و ترانسکریپ به کابل بیایند و اسناد خویش را در وزارت تحصیلات عالی طی مراحل کنند.

دکمه بازگشت به بالا